Śląskie: wsparcie dla gospodarstw edukacyjnych – uczących dzieci o wsi
Samorząd woj. śląskiego przeznaczy 200 tys. zł na utworzenie i promocję Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych, doposażenie takich gospodarstw oraz prowadzenie w nich zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z regionu.
O ogłoszeniu pierwszego otwartego konkursu ofert na zadania publiczne w tym zakresie poinformował urząd marszałkowski woj. śląskiego.
Zgodnie z informacją biura prasowego urzędu, ideą powstawania i działania gospodarstw edukacyjnych jest przede wszystkim dotarcie do dzieci i młodzieży szkolnej – przyszłych konsumentów produktów rolnych. Takie miejsca mają pokazywać pracę na wsi, akcentując wysiłek wiążący się z produkcją żywności, i przez to m.in. kształtować szacunek do pracy rolnika jako producenta.
Ważnym elementem funkcjonowania gospodarstw edukacyjnych jest też przekazywanie młodym ludziom wiedzy o źródłach pochodzenia żywności i metodach jej wytwarzania. W tym kontekście akcentuje się wartość żywności naturalnej - wytwarzanej bez sztucznych dodatków. Atrakcjami dla odwiedzających wieś dzieci i młodzieży są przy tym najczęściej proste zajęcia gospodarskie oraz możliwość obcowania ze zwierzętami.
Gospodarstwa edukacyjne mogą prowadzić też zajęcia dotyczące dziedzictwa kulturowego wsi, miejscowych tradycji i obyczajów, a także lekcje zawierające elementy historii regionu.
Aby wesprzeć tego typu gospodarstwa oraz ich działalność samorząd woj. śląskiego przygotował konkurs ofert na zadania publiczne – związane z podnoszeniem poziomu usług w gospodarstwach edukacyjnych w regionie oraz promocją i popularyzacją tej formy edukacji.
W konkursie przewidziano utworzenie i promocję Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych Woj. Śląskiego i przeprowadzenie we wszystkich gospodarstwach, które wejdą w skład szlaku zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z regionu.
Na realizację konkursu przeznaczono 200 tys. zł z budżetu woj. śląskiego. O wsparcie mogą starać się m.in. organizacje pozarządowe.
Środki województwa mogą trafić tą drogą na m.in. na doposażenie gospodarstw edukacyjnych w środki dydaktyczne, zakup lub renowację dawnych sprzętów, maszyn i narzędzi rolniczych, działania promocyjne, szkolenia dla mieszkańców dotyczące korzyści z zakładania gospodarstw edukacyjnych, a także na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotyczących rolnictwa, wiejskiej kultury, kuchni oraz wiedzy na temat roślin i zwierząt.
Działania związane ze wsparciem edukacji ekologicznej poprzez „zagrody edukacyjne” samorządowcy regionu przewidzieli w obowiązującej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Woj. Śląskiego do roku 2030.(PAP)