Peter Żiga, słowacki minister gospodarki poinformował, że debata w sprawie dokumentu została przesunięta "na później". Pierwsze rozmowy w tej sprawie zaplanowano na posiedzenie Rady Europejskiej w dniach 20-21 października.
Zakończenie negocjacji w sprawie porozumienia o wolnym handlu między USA i UE (TTIP) do końca kadencji prezydenta USA Baracka Obamy wydaje się nierealne - uznali w piątek unijni ministrowie handlu podczas nieformalnego spotkania w Bratysławie.
Peter Żiga, słowacki minister gospodarki poinformował, że debata w sprawie dokumentu została przesunięta "na później". Pierwsze rozmowy w tej sprawie zaplanowano na posiedzenie Rady Europejskiej w dniach 20-21 października.
Unia Europejska będzie kontynuować negocjacje z USA ws. partnerstwa handlowo-inwestycyjnego (TTIP), gdyż mandat Komisji Europejskiej w tej kwestii pozostaje ważny - zapewnił w niedzielę przewodniczący KE Jean-Claude Juncker na marginesie szczytu...
Słowacja w obecnym półroczu sprawuje przewodnictwo w pracach Unii Europejskiej. - Z dyskusji między ministrami wynika, że zakończenie rokowań ze stroną amerykańską do końca tego roku jest nierealne. Oznacza to też, że nierealne jest osiągnięcie ostatecznego porozumienia do końca kadencji prezydenta Obamy - wyjaśnił.
Według Żigi porozumienie takie jak TTIP powinno być wyważone i korzystne dla Unii Europejskiej. - Tu jakość jest ważniejsza od pośpiechu - zaznaczył. Kadencja Obamy upływa w styczniu 2017 roku.
Wcześniej przekonanie o możliwym zakończeniu negocjacji przed końcem kadencji Obamy wyrażała zarówno Komisja Europejska, jak i unijni oraz amerykańscy negocjatorzy. Kolejna runda rozmów w sprawie TTIP zaplanowana jest na 3-7 października w Nowym Jorku.
Obecna na konferencji prasowej w Bratysławie Cecilia Malmstroem, komisarz UE ds. handlu zauważyła, że nie będzie to ostatnia runda rozmów przed ustąpieniem Obamy z urzędu. Poinformowała, że wstępnie uzgodniono już kolejne spotkania.
- Jesteśmy gotowi prowadzić kolejne rundy. Nie postrzegam rundy rozmów w dniach 3-7 października jako ostatniej. W
niektórych sprawach osiągnęliśmy naprawdę duże postępy - powiedziała.
Dodała, że po wyborach prezydenckich w USA i zmianie administracji w Białym Domu należy spodziewać się około półrocznej przerwy w negocjacjach.
Żiga mówił także o porozumieniu handlowym między UE a Kanadą (CETA). Przypomniał, że jest ona jednym z priorytetów słowackiej prezydencji i wszystko wskazuje, że zostanie podpisana podczas szczytu UE-Kanada 27 października.