Rolnictwo to delikatny temat. Nie podlega nawet negocjacjom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-07-2018,8:50 Aktualizacja: 30-07-2018,8:57
A A A

Przedstawiciele władz USA uważają, że rolnictwo powinno być elementem rozmów handlowych między USA i Unią Europejską, jednak Komisja Europejska jest innego zdania. - Rolnictwo jest poza zakresem rozmów - powiedziała Mina Andreewa, rzeczniczka KE.

Jean-Claude Juncker, szef komisji i prezydent USA Donald Trump ogłosili w Waszyngtonie porozumienie w sprawie handlu. Głównym zyskiem dla UE ma być ponowne przeanalizowanie przez USA ceł na unijną stal i aluminium oraz powstrzymanie się Waszyngtonu na czas prowadzenia negocjacji przed nałożeniem taryf na produkowane w Europie samochody.

mięso wieprzowe, trzoda chlewna, wieprzowina, USDA

Wieprzowina z USA nadal konkurencyjna dla europejskiej

Mięso wieprzowe w USA, jak prognozuje Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA, nadal będzie produkowane taniej niż w Europie. Stąd eksport tego mięsa wzrośnie. Produkcja wieprzowiny w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku ma wzrosnąć o 3...

Natomiast USA - jak ogłosił Trump - skorzystają na unijnej zgodzie na "natychmiastowe" zwiększenie importu amerykańskiej soi i skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz obniżenie taryf w sektorze przemysłowym.

Robert Lighthizer, przedstawiciel USA ds. handlu powiedział w Senacie USA, że zdaniem amerykańskiej administracji rolnictwo powinno być częścią negocjacji. Wcześniej Wilbur Ross, minister handlu oświadczył w wywiadzie dla stacji Fox News, że porozumienie to "coś więcej niż nasiona soi".

- Wszystkie produkty rolnicze będą częścią negocjacji – wskazał. Agencja AFP cytuje też Trumpa, który na spotkaniu z amerykańskimi rolnikami powiedział: - Właśnie otworzyliśmy dla was Europę.

Innego zdania jest KE. - Rolnictwo jest poza zakresem rozmów. Zostało to zawarte we wspólnym oświadczeniu. Panowie Ross i Lighthizer byli obecni na rozmowach. Nie ma mowy o rolnictwie jako sektorze, jest mowa o rolnikach, jest mowa o nasionach soi, co będzie częścią dyskusji - podkreśliła Andreewa.

masło, ceny masła, produkcja masła, tłuszcze, przetwory mleczne

Spadła produkcja i eksport masła. Kierunek Stany Zjednoczone

W pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. Unia Europejska wyeksportowała 127,3 tys. t masła. To o 26,9 tys. t (17 proc.) mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Niższy wywóz tego tłuszczu związany był z mniejszą produkcją,...

Jak przypomniała, już wcześniej Juncker podkreślał, że nie będzie rozmów o produktach rolniczych.

Dodała, że nie ustalono jeszcze, kiedy powstanie i zacznie działać amerykańsko-unijna grupa robocza ds. handlu, jednak powinno się to stać bardzo szybko. - Pierwszym zadaniem grupy będzie ustalenie, na czym powinny skoncentrować się rozmowy - zaznaczyła rzeczniczka Komisji.

Część mediów wskazuje, że dzień po zawarciu porozumienia w Waszyngtonie pojawiały się pierwsze rozbieżne sygnały dotyczące delikatnego tematu rolnictwa.

UE co roku importuje z USA towary o wartości 250 mld euro, natomiast wysyła za ocean dobra warte ponad 370 mld euro. Wynoszący około 120 mld euro rocznie deficyt po stronie USA jest przyczyną niezadowolenia Trumpa i podejmowanych przez jego administrację protekcjonistycznych inicjatyw.
 

Poleć
Udostępnij