Na świecie rośnie liczba niedożywionych
Liczba niedożywionych z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej stale rośnie i osiągnęła już 30 mln - wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Poziom niedożywienia "w ciągu ostatnich pięciu lat znacznie się pogorszył, podważając postęp osiągnięty przed 2010 rokiem” - czytamy w dokumencie. Według FAO przyczyną tego stanu jest intensywność konfliktów i przewlekłe kryzysy w regionie.
14 milionom ludzi grozi głód. Organizacja ONZ biją na alarm
W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc. dorosłych, czyli około 30 mln ludzi. W raporcie podkreślono, że na pogarszającą się sytuację znaczący wpływ ma wojna w Syrii i Iraku oraz konflikt w Jemenie.
FAO szacuje, że oprócz konfliktów i wojen na niedożywienie ludności w regionie wpływają zmiany klimatyczne i niedobór wody. Esperci podkreślają "konieczność opracowania i wdrożenia strategii na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i adaptacji do skutków wpływu zmian klimatycznych na wodę i rolnictwo".
W dokumencie "zaapelowano o szerszą współpracę regionalną, aby zmierzyć się z ogromnym wyzwaniami, jakimi są niedobór wody i zmiany klimatu". Według ekspertów FAO decyzje należy podjąć już teraz.