Zaniedbania w stosowaniu środków ochrony indywidualnej
Lato to czas wzmożonej pracy w gospodarstwach rolnych. To także moment, w którym wzrasta liczba potencjalnych dla rolnika zagrożeń.
W lipcu i sierpniu szczególnie intensywnie pracę rolników wspierają specjalistyczne pojazdy i narzędzia - między innymi kombajny, prasy do słomy i siana czy przyczepy transportowe.
O zdrowiu, a nieraz i życiu osób pracujących w gospodarstwach decyduje działanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz właściwe przygotowanie do pracy. Dlatego bardzo ważne jest to, by tę pracę wspierały również prawidłowo dobrane środki ochrony indywidualnej.
Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na roli?
Przyczyną tych chorób są w głównej mierze zaniedbania w stosowaniu środków ochrony indywidualnej. - Dlatego konieczne jest ciągłe uświadamianie tej grupy zawodowej w zakresie zagrożeń i potencjalnych skutków wiążących się z lekceważącym podejściem do ochrony własnego zdrowia - zaznacza dodaje Paweł Górski z działu bezpieczeństwa pracy firmy 3M Poland.
Według danych KRUS w pierwszej połowie 2016 roku doszło do 4659 zdarzeń wypadkowych, co stanowi spadek o 7,6 proc. względem analogicznego okresu w 2015 roku.
Kolejny dramatyczny wypadek. Kombajn wciągnął stopę 21-latka
Jak działać bezpiecznie? Myśląc o właściwiej ochronie i zapobieganiu sytuacjom potencjalnie niebezpiecznym, należy zwrócić uwagę na swój stan zdrowia.
Pracę powinny wykonywać jedynie osoby zdrowie i w pełni sprawne. Szczególnie latem pamiętać trzeba o przerwach w pracy i odpoczynku, nawodnieniu organizmu oraz ochronie ciała i głowy przed oddziaływaniem wysokiej temperatury.
Nieporządek w miejscu pracy i nadmierny pośpiech to jedne z najbardziej powszechnych przyczyn wypadków w gospodarstwach rolnych. Dlatego konieczne jest właściwie przygotowanie miejsca pracy - zadbanie o ład i porządek, sprawdzenie stanu technicznego i sprawności sprzętów oraz mocowania elementów urządzeń i pojazdów.
Ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w rolnictwie
Latem na wypadki narażone są szczególnie dzieci, które wakacje spędzają na wsi - w miejscu, w którym mieszkają, albo w którym odwiedzają swoich bliskich. Należy pamiętać o tym, by dzieci zawsze znajdowały się pod właściwą opieką osób dorosłych, a jeśli wykonują prace w gospodarstwie - by te odpowiadały ich możliwościom i umiejętnościom.