Zaktualizowano zakaz korzystania z wód Odry. Pojenie zwierząt wykluczone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2024,8:00 Aktualizacja: 30-09-2024,8:26
A A A

Wojewoda zachodniopomorski poinformował w niedzielę o zmianach w rozporządzeniu dotyczącym zakazu korzystania z wód Odry. Zakaz dotyczy obecnie odcinków m.in. na rz. Płoni, Regalicy i Parnicy. Nie wolno poić zwierząt, spożywać ryb, podlewać ogródków i kąpać się w rzece.

Wojewoda Adam Rudawski poinformował o zaktualizowaniu wprowadzonego w piątek rozporządzenia dot. zakazu korzystania z wód Odry. Decyzja o wprowadzeniu zakazu związana jest z wystąpieniem bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Od piątku zakazem objęte były wody Odry, w tym Odry Wschodniej i Odry Zachodniej wraz z łączącymi kanałami oraz wodami Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego w graniach państwa.

siekierski, powódź, szkody powodziowe, remonty budynków

Siekierski: będzie problem z finansowaniem remontów budynków gospodarskich

Zabraknie środków resortu rolnictwa, żeby przeprowadzić utylizację zalanych zapasów paszy objętościowej i zboża. Będzie też problem z finansowaniem niektórych remontów budynków gospodarskich - powiedział w...

Po aktualizacji rozporządzenia, zakaz obejmuje wody rzeki Odry, w tym Odry Wschodniej i Zachodniej wraz z łączącymi kanałami na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do granicy między wodami morskimi a wodami śródlądowymi.

Stanowią one: na rz. Płonia – linię biegnącą wzdłuż północnej krawędzi mostu przy ul. Przestrzennej w Szczecinie-Dąbiu; na rz. Regalica – linię biegnąca wzdłuż północnej krawędzi mostu Cłowego przy ul. Gdańskiej w Szczecinie; na rz. Parnica – linię biegnącą wzdłuż wschodniej krawędzi mostu Portowego przy ul. Gdańskiej w Szczecinie; na rz. Odra Zachodnia – linię biegnącą wzdłuż północnej krawędzi mostu Trasy Zamkowej w Szczecinie.

W związku z zakazem, nie wolno poić zwierząt, spożywać ryb, podlewać ogródków i kąpać się w rzece.

Odra na wodowskazie w Gozdowicach aktualnie osiągnęła 563 cm, stan alarmowy wynosi tam 500 cm. W Bielinku stan wody wzrósł do 642 cm, przekraczając stan alarmowy o 92 cm - wynika z danych Hydro IMGW.

Inspekcja Weterynaryjna, główny lekarz weterynarii, Krzysztof Jażdżewski, pasza, woda, kiszonki, padłe zwierzęta

Jak powinni postępować hodowcy zwierząt gospodarskich na terenach powodziowych?

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do podmiotów objętych nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, w tym hodowców, zlokalizowanych na terenach objętych stanem klęski żywiołowej. Inspekcja Weterynaryjna apeluje, aby podmioty te...

"Woda osiągnęła stan ostrzegawczy w Widuchowej. Wzrost poziomu wody w Odrze i Zalewie Szczecińskim zanotowano też na pozostałych wodowskazach w: Gryfinie, Szczecinie, Trzebieży, jednak nie został tam osiągnięty stan ostrzegawczy" – przekazał wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Alarmy powodziowe nadal obowiązują na terenie gmin Boleszkowice, Cedynia, Miszkowice i Chojna. Minionej doby strażacy odnotowali 31 zdarzeń związanych z nadejściem fali powodziowej. Związane były m.in. z umacnianiem wałów i wypompowywaniem wody

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w niedzielę mieszkańców województwa zachodniopomorskiego przed korzystaniem z wód Odry.

"UWAGA! Zakaz korzystania z wód Odry. Dotyczy on: picia wody, wchodzenia do niej, pojenia zwierząt, podlewania roślin i jedzenia ryb" - SMS o takiej treści RCB rozesłało do odbiorców mieszkających na terenie woj. zachodniopomorskiego, w powiatach: myśliborskim, gryfińskim, polickim, goleniowskim oraz na terenie miasta Szczecin.

Poleć
Udostępnij