Zakaz orania i budowy rowów. Norma GAEC 2 obejmie 400 tysięcy hektarów
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2, która obowiązuje od tego roku przy staraniu się o dopłaty bezpośrednie.
Wprowadzenie normy GAEC 2 ma na celu ochronę gleb bogatych w węgiel oraz terenów podmokłych. A obowiązek wyznaczenia obszarów objętych tą normą wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 i dotyczy tylko gruntów użytkowanych rolniczo.
Zakazy orania i budowy rowów
Ministerstwo rolnictwa zapewniało pod koniec zeszłego roku, że w procesie wyznaczania gruntów objętych GAEC 2 brali udział naukowcy z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB), którzy w latach 2021-2023 przeprowadzili inwentaryzację gleb bogatych w węgiel i terenów podmokłych.

Degradacja czy ochrona terenów podmokłych? Resort o wdrażaniu normy GAEC 2
„Wymogi GAEC 2 obejmują m.in. zakaz orania i wydobycia torfu oraz zakaz budowy nowych rowów i instalacji odwadniających. Konsultacje z organizacjami rolniczymi i przyrodniczymi odbyły się w październiku 2024 roku” – informował resort rolnictwa.
Grunty orne i trwałe użytki zielone
Zgodnie z przekazanym do konsultacji projektem rozporządzenia, do torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2, zalicza się grunty orne oraz trwałe użytki zielone o zawartości materii organicznej wynoszącej co najmniej 40 proc. suchej masy gleby w warstwie o miąższości wynoszącej co najmniej 40 cm.
Będą objęte systemami ARiMR
„Obszary te zostały wyznaczone w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych przez IUNG-PIB, które potwierdziły, że gleba spełnia przyjęte kryterium miąższości, jeśli w co najmniej 40-centymetrowej warstwie występuje odpowiednia zawartość materii organicznej (co najmniej 40 proc. suchej masy gleby), niezależnie na jakiej głębokości jest położona ta warstwa” – sprecyzowano w uzasadnieniu do projektu.

Zostało mało czasu na złożenie wniosku o zwrot akcyzy z paliwa
Jak w nim zapewniono, grunty spełniające wymogi będą widoczne we wniosku geoprzestrzennym, określonym w art. 61 ust. 1 ustawy o Planie Strategicznym, i będą objęte warstwami cyfrowymi zawartymi w systemach informatycznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
400 tys. hektarów objętych GAEC2
„Łączna powierzchnia wyznaczonych obszarów do objęcia normą GAEC 2 na terenach użytkowanych rolniczo wynosi ok. 399,9 tys. ha” – poinformowano w opisie projektu rozporządzenia.
Rozporządzenie ma wejść w życie 15 marca 2025 r. Tego dnia rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie płatności, w tym m.in. płatności bezpośrednich, dla których warunkowość jest podstawowym elementem.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś