Wykorzystanie środków z PROW to priorytet resortu
Pełne wykorzystanie środków z obecnego PROW oraz prace nad planem strategicznym dotyczącym przyszłej wspólnej polityki rolnej - to jedne z wielu priorytetów resortu rolnictwa kierowanego przez Grzegorza Pudę.
- Jak najszybsze zakończenie wdrażań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i pełne efektywne wydatkowanie środków przewidzianych w tym programie są jednym z priorytetów ministerstwa - mówił polityk podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa przedstawiając planowane działania resortu.
W Senacie odbędzie się debata o stanie rolnictwa
Zaznaczył, że chciałby, aby więcej pieniędzy trafiło do małych i średnich gospodarstw, w tym celu jednak potrzebne jest bardziej skuteczne wdrażania środków przez ARiMR.
Puda poinformował, że na pierwsze półrocze 2021 r. jest planowane wdrożenie zmian w PROW wynikających z okresu przejściowego, który prawdopodobnie obejmie lata 2021-2022. W tym czasie będzie kontynuacja rozpoczętych działań. Na ten cel ma być przeznaczone 3 mld euro.
Dodał, że w okresie przejściowym zostaną utrzymane dopłaty bezpośrednie. Obecnie w Polsce jest stosowanych 18 rodzajów płatności. Będą też uproszczenia dla małych gospodarstw. Zmienią się natomiast płatności do powierzchni uprawy pomidorów.
Szef resortu powiedział, że ministerstwo opracowuje już plan strategiczny do Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Nowa WPR kładzie duży nacisk na tzw. "zieloną architekturę", czyli Zielony Ład ustanawiając system wymogów i zachęt. Ekoschemat mają stanowić 20 proc. płatności bezpośrednich, będą zmierzać do realizacji celów środowiskowych i klimatycznych.
Rolnicy zablokowali ważne skrzyżowanie w Warszawie
Jak mówił, są wstępne propozycje działań, które mają realizować wiele celów. Trwają prace nad wypracowaniem szczegółowych rozwiązań. Również ekologiczne rolnictwo ma być bardziej atrakcyjne, podwyższone będą stawki dopłat.
Ekoschematy mają zwiększyć bioróżnorodność, poprawić jakość gleby, ochronę wód przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z rolnictwa czy przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu. Rozważa się wdrożenie takich praktyk jak obszary z roślinami miododajnymi, zimowe pożytki dla ptaków, zielone ścierniska, międzyplony ozime, wsiewki polne - tłumaczył Puda.
Minister zauważył, że KE stawia na rozwój rolnictwa ekologicznego. - Trwają prace nad kształtem przyszłego wsparcia do upraw prowadzonych metodami ekologicznymi. W jego ramach przewiduje się uwzględnienie zmian, które podniosą jego atrakcyjność dla rolników, jeżeli chodzi o premie za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą, czy możliwość uproszczonej płatności dla małych gospodarstw i wyższe stawki płatności do hektara - poinformował Puda.
Dlaczego na konto wpłynęło tyle zaliczek? Ważne wyjaśnienia ARiMR
Dodał, że zakłada się, iż do 2030 r. obszar upraw ekologicznych ma wynieść 25 proc. użytków rolnych.
Istotny będzie także dobrostan zwierząt, będzie kontynuowanie wsparcia w ramach obecnego PROW, czyli dopłaty dla krów mlecznych, świń i owiec (od 2021 r.). A w perspektywie ich poszerzanie o drób, bydło opasowe i konie.
- Jeżeli chodzi o małe gospodarstwa to w ramach przyszłej WPR chcemy, aby było uproszczenie ich rozliczania, bo mają mniejsze działki, ale mają większą bioróżnorodność i stosują mniej środków chemicznych - podkreślił szef resortu. Zaznaczył, że przewiduje się dla nich zniesienie obowiązku stosowania niektórych norm, a także dodatkowe płatności.
Minister podkreślił znaczenie jakości żywności. W tym zakresie są projektowane trzy systemy: aktywizowanie zainteresowania produkcją w ramach systemów jakości żywności, uczestnictwo rolników w tych systemach (zwrot za certyfikowanie) i promowanie żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości.
Informując o działaniach resortu Puda powiedział, że ministerstwo współpracuje z innymi ministerstwami, w celu łagodzenia skutków pandemii czy brexitu.
Minister wyliczył też liczne działania, którymi zajmuje się resort. Jest to m.in. współpraca międzynarodowa, bezpieczeństwo żywności, akcja "kupuj świadomie", gospodarka wodno-ściekowa, turystyka wiejska. A w ramach cyfryzacji trwają prace nad systemem e-usług dla rolnika.
Zapowiedział, że będzie prowadzony dialog z rolnikami w ramach "Porozumienia Rolniczego", na wsi będzie realizowana polityka senioralna, będzie dalsza pomoc dla kół gospodyń wiejskich.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś