Dlaczego na konto wpłynęło tyle zaliczek? Ważne wyjaśnienia ARiMR
Niektórzy rolnicy otrzymali tylko zaliczkę do płatności PROW, inni tylko do płatności obszarowych, a jeszcze inni obie zaliczki - brzmią wyjaśnienia ARiMR w kwestii kwot, jakie wpłynęły na konta rolników.
Do końca listopada na rachunki trafiały zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Gospodarze w wielu przypadkach zastanawiają się, dlaczego akurat taka kwota do nich wpłynęła i gdzie reszta pieniędzy.
Zaliczki już na kontach rolników. Ile pieniędzy wypłaciła ARiMR?
"Zaniepokojeni wysokością zaliczek rolnicy poprosili nas o pomoc w uzyskaniu wyjaśnień, na jakim poziomie procentowym dokonano wypłat, gdyż często sąsiedzi posiadający zbliżoną powierzchnię gospodarstw otrzymywali zupełnie różne kwoty zaliczek" - czytamy w serwisie informacyjnym Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Według zamieszczonych tam zapewnień z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wypłata zaliczek na płatności bezpośrednie wynosiła do 70 proc. należnej rolnikowi płatności z tytułu dopłat bezpośrednich oraz do 85 proc. należnej płatności w ramach PROW (czyli ONW, płatności rolno-środowiskowe, ekologiczne, z tytułu zalesienia itp.).
"Rozbieżności wynikają z faktu, że niektórzy rolnicy otrzymali tylko zaliczkę do płatności PROW, inni tylko do płatności obszarowych, a jeszcze inni - obie zaliczki. W niektórych sytuacjach, do czasu wyjaśnienia, wstrzymano płatności dodatkowe, takie jak np. dla młodych rolników" - brzmią wyjaśnienia.
Urzędnicy z UE nie pójdą rolnikom na rękę w kwestii de minimis
W ramach zakończonej 30 listopada wypłaty zaliczek przekazano 10,4 mld zł 1 mln 270 tys. beneficjentów. A pozostałe do wypłaty ponad 5 mld zł powinno trafić na konta rolników do końca czerwca 2021 r.
"Grupa kilku do kilkunastu procent rolników (w zależności od rodzaju płatności), nie otrzymała dotąd żadnych wpłat, co spowodowane jest: niewyjaśnionymi zastrzeżeniami wynikającymi z kontroli (czyli odmową przyznania płatności na etapie naliczania lub trwającym na poziomie biura powiatowego postępowaniem wyjaśniającym), ale także np.: pozyskaną informacją o śmierci beneficjenta i zwrotami bankowymi, wynikającymi z nieaktualnych numerów rachunków bankowych" - wylicza WIR.
Jak dodaje, zgodnie z informacją ARiMR w grudniu powinna zostać także wypłacona "Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19", na którą wnioski składne były od 9 września do 7 października.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś