"Wstępy" pod czujnym okiem obrońców zwierząt
Jarmark Koński "Wstępy" rozpoczął się w Skaryszewie k. Radomia (woj. mazowieckie). Jak co roku jego przebieg obserwują przedstawiciele organizacji występujących w obronie zwierząt.
Impreza tradycyjnie rozpoczęła się w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu (potrwa do wtorku). Wiąże się z tym jego nazwa - "Wstępy" - od wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu.
Konie zostały otrute? A pomagały niepełnosprawnym dzieciom
Jarmark przez wiele lat budził zastrzeżenia organizacji występujących w obronie zwierząt. Zdaniem jej przedstawicieli na targu dochodziło m.in. do przypadków nocnego handlu końmi przeznaczonymi na mięso.
Animalsi starali się wykupić jak najwięcej zwierząt, które - według nich - skazane były na rzeź.
By - jak podkreślają władze Skaryszewa - nie dochodziło do takich sytuacji i aby zdjąć z miasta "odium końskiego piekła" – w 2019 roku wprowadzono bardziej rygorystyczny regulamin jarmarku.
"Wstępy" odbyły się przy współpracy z działającą na rzecz obrony zwierząt fundacją Centaurus.
- Samochody z końmi są wpuszczane na teren jarmarku dopiero od godziny 5 rano. Już na wjeździe stan zwierząt badają służby weterynaryjne. Obecni są tam także policjanci i przedstawiciele organizacji dbających o dobro zwierząt - podkreślił Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.
Resort chce dorzucić pieniędzy stadninie. Był wniosek o 5 milionów
Dodał, że służby kontrolują paszporty koni, orzeczenia lekarskie o stanie zdrowia zwierząt oraz warunki ich transportu.
Według samorządowca, cieszące się długoletnią tradycją "Wstępy" mają być imprezą dla prawdziwych hodowców i miłośników tych zwierząt; niemile widziani są tutaj natomiast handlarze i eksporterzy koni.
- Po raz kolejny stajemy przed wyzwaniem, by sprostać historii i zorganizować imprezę, która przemienia się w Święto Konia. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby skaryszewska tradycja końskiego jarmarku wciąż przyciągała miłośników tych zwierząt oraz turystów - zaznaczył Piątek.
"Wstępy" przypominają ludowy festyn. Podczas jarmarku odbywają się występy kapel ludowych i prezentacja kuchni regionalnej, pokazy koni zimnokrwistych, rekonstrukcje historyczne.
Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, sprzedawane są wyroby z wikliny, gliniane naczynia, rzeźby ludowe, tradycyjne wypieki. Według przekazów historycznych, jarmark koński w Skaryszewie organizowany jest od 1432 roku.
- Książka warta polecenia: "Sygnały koni"