Wstępy 2019, czyli Jarmark Koński w Skaryszewie
Jarmark koński "Wstępy" rozpoczyna się w poniedziałek w Skaryszewie. Władze miasta zapewniają, że robią wszystko, by spełnione były normy dotyczące bezpieczeństwa, transportu i dobrostanu koni. Obrońcy praw zwierząt uważają, że w Skaryszewie nadal odbywa się handel końmi na mięso.
Tradycja organizowania jarmarku końskiego w Skaryszewie sięga prawie 400 lat.
Strażacy ratowali konie. Stajnia i stodoła poszły z dymem
- W tym roku, po raz kolejny stajemy przed wyzwaniem, by sprostać historii i zorganizować imprezę, która przemienia się w Święto Konia - stwierdził burmistrz. Dodał, że organizatorzy starają się, aby Skaryszew stał się symbolem miasta, które traktuje konia z godnością i należytym szacunkiem.
- Chcemy sukcesywnie rozwijać tę imprezę, w tym kierunku, żeby pokazywać wykorzystanie konia w różnych aspektach naszego życia, np. do celów rekreacyjnych czy terapeutycznych - zaznaczył Piątek.
Dodał, że od kilku lat sukcesywnie wprowadzane są rozwiązania, które sugerują organizacje broniące praw zwierząt.
Śmiertelny wypadek. Koń przygniótł woźnicę?
W tym roku m.in. wspólnie z Fundacją Animal Welfare przeprowadzono szkolenia dla wszystkich służb dotyczące wymogów, jakie powinien spełniać transport koni. Przygotowano także rampy wyładowcze przystosowane do różnych wysokości pojazdów.
- Wspólnie ze wszystkimi służbami będziemy dbali o dobrostan zwierząt, żeby były właściwie transportowane, wystawiane, aby spełnione zostały wszelkie standardy wynikające z przepisów dotyczących organizacji tego typu imprez - zaznaczył Piątek.
Od kilku lat ma jarmarku w Skaryszewie obecni są obrońcy praw zwierząt, którzy przyglądają się handlowi końmi i wykupują te zwierzęta, które mogą być sprzedane na mięso. - Mimo że na targu poprawiły się warunki handlu zwierzętami, to nadal głównym problemem jest to, że wiele koni sprzedawana jest na rzeź - podkreśla prezes Fundacji "Tara - Schronisko dla Zwierząt" Scarlett Szyłogalis.
Organizatorzy jarmarku bronią się, że nie mają wpływu na to, kto kupuje konie i w jakim celu. W Polsce koń uważany jest za zwierzę hodowlane, a nie towarzyszące człowiekowi. Konie znajdują się na liście zwierząt rzeźnych. Obrońcy praw zwierząt od lat walczą o zmianę prawa.
Sąd zakazał manifestacji w Skaryszewie. Mogło być zbyt niebezpiecznie
Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, zaopatrzyć się można we wszystko to, co potrzebne do utrzymania konia: akcesoria rymarskie, uprzęże, zaprzęgi, a także bryczki, odzież. Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych sprzedawane są wyroby z wikliny, gliniane naczynia i rzeźby ludowe. Sprzedawcy oferują także produkty regionalne: miody, sery i chleby.
Od sześciu lat "Wstępom" towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Prezentowane są konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlacheckiej i zimnokrwistej. Wystawa organizowana jest wspólnie z Polskim Związkiem Hodowców Koni.
Przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 r. Początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował się 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Nazwa "Wstępy" - pochodzi od pierwszego, czyli wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu, kiedy zwyczajowo zaczyna się jarmark.
Wstępy – Skaryszewski Jarmark Koński, Święto Koni w Skarszewie 2019
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś