Włocławska tama w remoncie. Pracują tam też... kłusownicy
Według urzędników z Wód Polskich w związku z pracami remontowymi na Stopniu Wodnym Włocławek i wynikającą z nich koniecznością tymczasowego obniżenia poziomu wody odbywa się tam masowe kłusownictwo. Amatorzy darmowych ryb przekopują naturalne zastoiska.
W opinii Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, także śnięcie ryb w rejonie to efekt działalności kłusowników, wykopujących owe kanały.
Kradli ryby ze stawów. Kłusownicy zatrzymani na gorącym uczynku
- Pojawiające się w internecie zdjęcia śniętych ryb w przystani OSiR we Włocławku, jak również informacje o prowadzeniu prac na progu stabilizującym we Włocławku przez Wody Polskie z brakiem poszanowania środowiska są nieprawdziwe i mają na celu wywołać niepopartą faktami sensację oraz oczernić Wody Polskie - stwierdza Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Zapewnia, że nie ma możliwości, aby zagrożenie dla przyrody, w tym głównie ryb, pochodziło ze strony prowadzonej przez przedsiębiorstwo procedury wstrzymania przepływu. A jedynym zagrożeniem jest czynnik ludzki: początkowe kopanie rowów odwadniających oraz - ostatnio - kłusownictwo w rejonie przystani OSiR.
- Proceder ma miejsce codziennie, pracownicy wód każdego dnia monitorują teren i potwierdzają przestępcze działania. Celowo utrzymywany jest kanałek odwadniający wzdłuż muru oporowego i wybierane są z niego ryby. Publikowane w internecie zdjęcia śniętych ryb rzekomo z tego miejsca zostały zrobione prawdopodobnie jeszcze w październiku, tuż po tym, jak rozpoczęto nielegalne kopanie kanałów odwadniających z niecek, w których znajdowały się ryby - wskazuje Tomoń.
Małżeństwo kłusowało na kanale
Według niej, ryby płynęły tymi kanałami wprost do reklamówek kłusowników. Wiele z nich padło również ze względu na niedostateczną ilość wody w płytkich, utworzonych przez ludzi kanałach.
Rzeczniczka stołecznej RZGW podaje, że już 29 października pracownicy Wód Polskich byli świadkami osuszania zastoisk wody w przystani we Włocławku. Proceder kłusownictwa został więc zgłoszony na policję.
- Niemal dwugodzinna wspólna akcja Wód Polskich i policji 27 listopada zakończyła się sukcesem, co zostało udokumentowane na zdjęciach. Policja rzeczna przyjechała błyskawicznie na wezwanie i na gorącym uczynku złapała kłusowników oraz ukarała ich mandatami - relacjonuje Urszula Tomoń.
Prace remontowe na progu stabilizującym dolne stanowisko Stopnia Wodnego Włocławek trwają od 13 listopada, gdyż stwierdzono ubytki w konstrukcji. Ze względu na zagrożenie, jakie potencjalnie stwarza kra lodowa, konieczne jest odpowiednio wcześniejsze wykonanie prac zabezpieczających. Działania interwencyjne mają przyczynić się do zagwarantowania bezawaryjnej pracy stopnia wodnego w okresie zimowym.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl