W przedsiębiorstwach rośnie sprzedaż i zatrudnienie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-10-2016,12:55 Aktualizacja: 10-10-2016,13:36
A A A

W drugim kwartale 2016 roku w polskich przedsiębiorstwach wzrosła dynamika sprzedaży, zwiększyło się tempo zysków oraz zatrudnienie. Nadal jednak spadają nakłady inwestycyjne - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego Banku Polskiego.

Z raportu na temat sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw w drugim kwartale wynika, że w tym czasie "nieznacznie" poprawiła się koniunktura w sektorze przedsiębiorstw. "Potwierdzeniem dobrej kondycji badanych firm jest wzrost dynamiki sprzedaży, zwiększenie tempa ich zysków oraz szybciej rosnące zatrudnienie" - napisali autorzy raportu.

podatek cit dla małych firm, podatek cit, cit, małe firmy, andrzej duda

Nowela obniżająca CIT dla małych firm podpisana przez prezydenta

Obniżenie stawki podatku CIT dla małych podatników z 19 do 15 proc. zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych. ...

Wynikało to z przyspieszenia dynamiki wszystkich najważniejszych kategorii przychodów - przede wszystkim sprzedaży zagranicznej, a w mniejszym stopniu sprzedaży krajowej. Dzięki ożywieniu sprzedaży i dobrym wynikom finansowym przedsiębiorcy zwiększali zatrudnienie szybciej niż w poprzednich kwartałach (dynamika wzrosła do poziomów najwyższego od 2008 r.).

"Trzeba przy tym podkreślić, że od trzech lat niezmienne pozostają sektory, gdzie liczba etatów zwiększa się, podobnie jak sektory, gdzie ulega ona sukcesywnej redukcji. Wzrost nadal notują usługi (choć w handlu wzrost liczby etatów jest coraz wolniejszy) oraz przetwórstwo przemysłowe, w tym zwłaszcza eksporterzy. Zwolnienia mają zaś nadal miejsce w energetyce, górnictwie i budownictwie - w branżach, które w ostatnim okresie podlegają przekształceniom i restrukturyzacji" - napisano w raporcie.

Wraz ze wzrostem zatrudnienia następował wzrost kosztów wynagrodzeń, jednocześnie rosły też przeciętne wynagrodzenia. Dynamika kosztów pracy (wraz z ubezpieczeniami społecznymi) była więc wyższa niż dynamika zatrudnienia i wyniosła 7,7 proc.

Wysoka dynamika była w większym stopniu zasługą wzrostu przeciętnych płac niż wzrostu zatrudnienia (zwłaszcza w handlu czy w budownictwie, gdzie zatrudnienie spadło, a koszty pracy wyraźnie wzrosły). Najwyższą dynamiką kosztów pracy charakteryzował się sektor usług, ale w tym przypadku decydujący wpływ na nie miała wysoka dynamika zatrudnienia.

Jak zauważyli autorzy publikacji wzrost kosztów wynagrodzeń nastąpił w zdecydowanej większości przedsiębiorstw (w 70,9 proc., czyli o 2,5 pp. więcej niż w poprzednim roku).

Poleć
Udostępnij