Uwaga, niebezpieczny pasternak. Poparzenia na polu
Rolnik w swojej pracy musi uważać na przeróżne zagrożenia, ale wydawałoby się, że akurat ze strony własnych upraw nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. A jednak. W powiecie inowrocławskim (woj. kujawsko-pomorskie) doszło do poparzenia pasternakiem.
Żeby ostrzec innych, rolnik, na którego polu się to stało, rozmawiał z "Gazetą Pomorską".
W sumie poparzeniom podczas prac związanych z usuwaniem chwastów uległo sześć osób, w tym żona i córka gospodarza. Jak wyznał, po raz pierwszy wysiał pasternak i nie przypuszczał, by wiązały się z nim tego typu zagrożenia.
Kobieta została przygnieciona podczas wycinki fasoli
- Po pracy w polu na rękach oraz nogach córki i żony pojawiły się bąble. Dopiero wtedy zaczęliśmy podejrzewać, że mógł je poparzyć pasternak. Było tak gorąco, że schładzałem się podczas kąpieli w stawie i być może dzięki temu nie miałem tak dużych problemów, jak pozostałych pięć osób - opowiadał "GP" rolnik.
Kobiety z jego rodziny udały się ostatecznie po pomoc do lekarza, który przepisał m.in. maści sterydowe. Ślady po poparzeniach nie schodziły jednak łatwo.
Gazeta skontaktowała się ze specjalistami, którzy potwierdzili, iż pasternak może być potencjalnie groźny dla uprawiających go. Bo - jak stwierdził Piotr Borczyński, starszy specjalista ds. warzywnictwa z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - w czasie upałów wydziela olejki eteryczne. A te mogą być przyczyną poparzeń.
Oszuści polują na rolników. Domagają się wpłaty 280 złotych
- Dlatego zanim rozpoczniemy pracę w tej uprawie, należy się odpowiednio zabezpieczyć. Warto nałożyć np. ubrania z długimi rękawami i rękawice. Przyda się także maseczka, by nie wdychać olejków eterycznych - podpowiedział Borczyński.
Także dr Jacek Dyśko, kierownik Pracowni Uprawy i Nawożenia Roślin Warzywnych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przyznał, iż przy dużym nasłonecznieniu i wysokiej temperaturze pasternak może być przyczyną poparzeń.
A co z podobnymi roślinami? Też mogą być groźne? - Rodzina Apiaceae (selerowate) zawiera bardzo dużo silnych olejków eterycznych, ale u marchwi, pietruszki, kopru czy selera są znacznie słabsze, akurat pasternak zawiera ich najwięcej - wyjaśniła dr Agnieszka Stępowska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl