Trwają rolne badania ankietowe. Udział obowiązkowy
Do 14 sierpnia br. trwają rolne badania ankietowe dotyczące gospodarstw rolnych oraz pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego – przypomniał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Jak podkreślono, udział w badaniach jest obowiązkowy.
Główny Urząd Statystyczny przekazał, że do 14 sierpnia br. trwają rolne badania ankietowe: „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” (R-SGR) oraz „Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego” (R-ZW-S). W ramach badań przeprowadzane są wywiady telefoniczne oraz bezpośrednie.
Konieczne informacje
Rolnicy wylosowani do udziału w badaniach otrzymali list od Prezesa GUS. Jak przypomniała cytowana w komunikacie Renata Kaczkowska z departamentu rolnictwa i środowiska GUS, "udział w badaniu jest obowiązkowy".
Tańsza pszenica, tańsza dzierżawa. GUS podał nową podstawę czynszów
"W badaniu ‘Zintegrowane statystyki dot. gospodarstw rolnych’ bierze udział 130 tys. gospodarstw rolnych wylosowanych do badania. Jednocześnie z tym badaniem prowadzone jest badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego. Łącznie badanych jest 145 tys. gospodarstw rolnych" – zaznaczyła Kaczkowska.
Według GUS podstawowym celem badania „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” jest dostarczenie informacji o strukturze gospodarstw rolnych na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych polityk unijnych i krajowych. Z kolei „Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego” ukierunkowane jest na uzyskanie informacji o pogłowiu świń oraz produkcji żywca wieprzowego w danym okresie sprawozdawczym oraz o kwartalnych cenach zakupu i dzierżawy ziemi rolnej – dodano.
Faktyczni użytkownicy
Zakres informacji zbieranych w badaniu „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” obejmuje: użytkowanie gruntów, sady, powierzchnie zasiewów, metody uprawy, nawadnianie, zwierzęta gospodarskie, nawożenie, ochronę roślin, ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze, działalność gospodarczą, strukturę dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego, aktywność ekonomiczna.
Stawka, data, warunki. ARiMR o płatności dla małych gospodarstw
Jak zaznaczono, badaniami rolniczymi objęci są faktyczni użytkownicy gospodarstwa rolnego niezależnie od tego, czy są właścicielami lub dzierżawcami gospodarstw rolnych, czy też użytkują je z innego tytułu, a także niezależnie od tego, czy grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego położone są na terenie jednej, czy kilku gmin.
"Badany jest zatem stan faktyczny a nie stan prawny. Jeżeli użytkownikiem gospodarstwa rolnego jest grupa osób, to poprosimy o wybranie jednej osoby (np. najstarszej czy najbardziej decyzyjnej), która zostanie podana jako użytkownik i jednocześnie osoba kierująca" – przekazała Kaczkowska.
Informacje o badaniach rolniczych można uzyskać, kontaktując się z Infolinią statystyczną pod numerem telefonu 22 279 99 99, wew. 7_badania ankietowe i następnie 1_badania rolne - przypomniał GUS.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś