Stawka, data, warunki. ARiMR o płatności dla małych gospodarstw
Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich. Kto może skorzystać, jaka jest stawka, do kiedy i jak złożyć dokumenty? Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpowiada.
Jak już niejednokrotnie pisaliśmy, rolnicy, którzy posiadają małe gospodarstwa i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok, mogą starać się o wprowadzone płatności dla małych gospodarstw, które zastąpią zasadniczo wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie. W ocenie resortu rolnictwa, to ułatwienie dla najmniejszych gospodarstw.
Senatorowie bez poprawek do projektu ustawy o dopłatach dla małych gospodarstw
Zastępuje m.in. ekoschematy
Zgodnie z przepisami, rolnikowi może być przyznana płatność dla małych gospodarstw, na podstawie złożonego przez rolnika żądania, jeżeli:
- we wniosku o przyznanie płatności na rok 2023 (złożonym w terminie od 15 marca do 25 lipca 2023 r.) łączna powierzchnia:
- gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów (PWD), będących w posiadaniu tego rolnika, wynosi co najmniej 1 ha oraz
- użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2023 r. wynosiła nie więcej niż 5 ha;
- w decyzji rolnika lub podmiotu, od którego rolnik nabył gospodarstwo rolne, w sprawie przyznania płatności bezpośrednich za 2022 r. powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności obszarowej (JPO) jest większa od zera.
„Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne płatności bezpośrednie wnioskowane we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów). Rolnicy żądający płatności dla małych gospodarstw, którzy ubiegali się o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), otrzymają także te płatności” – wylicza ARiMR.
Łatwiejszy dostęp do dopłat dla hodowców bydła. Pojawił się projekt rozporządzenia
Żądanie i wycofanie do 31 sierpnia
Jak dodaje, niezależnie od powyższego rolnik otrzyma płatności ONW, płatność ekologiczną, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, o ile wnioskował o te płatności we wniosku złożonym w terminie do 25 lipca 2023 r.
Żeby otrzymać płatności dla małych gospodarstw, należy w terminie do 31 sierpnia br. złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Co istotne, wycofanie żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw także może zostać złożone w terminie do 31 sierpnia. Przy czym zarówno termin złożenia żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw, jak i termin jego wycofania, nie podlegają przywróceniu.
„Wysokość płatności dla małych gospodarstw ustala się jako iloczyn powierzchni obszaru zatwierdzonego do podstawowego wsparcia dochodów i stawki płatności na 1 ha wynoszącej równowartość w złotych kwoty 225 euro, przeliczonej na złote z zastosowaniem kursu wymiany euro” – potwierdza Agencja.
Żądanie doręczenia decyzji
Ponadto informuje, że jeżeli decyzja w sprawie przyznania płatności uwzględnia w całości żądanie rolnika, decyzję tę doręcza się jedynie na żądanie strony. Dniem doręczenia decyzji zgodnej z żądaniem rolnika jest dzień wpływu (uznania) środków finansowych na rachunek bankowy rolnika.
Nie dostałeś zapłaty z powodu niewypłacalności skupu? Rusza Fundusz Ochrony Rolnictwa
„Agencja, przekazując na rachunek bankowy rolnika lub rachunek strony prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej pomoc przyznaną decyzją, w tytule przelewu umieszcza informację, iż decyzja ta nie zostanie faktycznie doręczona. Żądanie doręczenia decyzji składa się do kierownika biura powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika, w terminie 14 dni od dnia uznania przyznanej pomocy na rachunku bankowym rolnika lub rachunku strony prowadzonym w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej” – wskazują urzędnicy.
Zwracają jednocześnie uwagę, iż decyzje w sprawie płatności są udostępniane na Platformie Usług Elektronicznych. Po zalogowaniu do PUE rolnik z menu bocznego w zakładce: „Moje sprawy”, wybiera sekcję: „Płatności obszarowe”. W przedmiotowej sekcji rolnik ma dostęp do wszystkich spraw z danych kampanii w których występował z wnioskiem o przyznanie płatności. Po kliknięciu w znak danej sprawy, rolnik ma dostęp do pism zgormadzonych w trakcie obsługi sprawy, w tym ma dostęp do decyzji w sprawie płatności.
Formularze dokumentów w sprawie opisywanej płatności są dostępne tutaj:
Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw
Żądanie_płatność_dla_małych_gospodarstw_2023.pdf 0.15MB Wycofanie żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw
Wycofanie_żądania_płatność_dla_małych_gospodarstw_2023.pdf 0.14MB Żądanie doręczenia decyzji_2023
Żądanie_doręczenia_decyzji_2023.pdf 0.15MB
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś