Transport zwierząt skontrolowany. Największe problemy były z…
Nie uchybienia w kwestii warunków przewozu zwierząt, choć takowe też były, a braki w dokumentach i nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów - to były najczęstsze uchybienia stwierdzane podczas wspólnych kontroli Inspekcji Transportu Drogowego i Inspekcji Weterynaryjnej.
Na drodze krajowej nr 16 w okolicy Samborowa inspektorzy z iławskiego oddziału warmińsko-mazurskiej ITD zatrzymali samochód ciężarowy, którym przewożono konie.
Transport grozy. Trzem krowom pozostało już tylko skrócić cierpienie
Przewoźnik nie posiadał ważnego zezwolenia typu 1 na przewóz zwierząt do 8 godzin. Nie przedstawił też dokumentacji potwierdzającej wykonanie czyszczenia i odkażenia pojazdu. Został ukarany mandatem, a wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne.
Kilka nieprawidłowości stwierdzono także w jednym z pojazdów skontrolowanych przez konińskich inspektorów wielkopolskiej ITD i pracownika IW na autostradzie A2, w Lądku. Przewożono nim 7 cieląt.
"Rampa załadowcza była wykonana z ażurowych elementów, brakowało licencji kierowcy-konwojenta oraz nieprawidłowo została dokonana identyfikacja zwierząt. Właściciel przedsiębiorstwa został ukarany mandatem" - podaje ITD.
Jej pomorscy przedstawiciele - z oddziału w Starogardzie Gdańskim - wspólnie z inspektorami IW z Nowego Dworu Gdańskiego skontrolowali na drodze krajowej nr 55 w Rychnowie Żuławskim ciężarówkę transportującą bydło na ubój. Krowa i 4 byki były transportowane wspólnie, bez oddzielenia ich przegrodami.
Transport tysięcy sztuk drobiu wstrzymany
"Krowa miała ponadto poważne zranienie w okolicy lewego oka. Konsekwencje wobec przewoźnika to wszczęcie postępowania administracyjnego” – informuje UTD.
Z kolei inspektorzy transportu ze Szczecina wraz z pracownikami IW oraz policjantami przeprowadzili kontrole w powiecie goleniowskim. W pojeździe, w którym przewożono bydło, nieszczelny był układ pneumatyczny, a tachograf nie miał wykonanego badania okresowego od ponad 2 lat.
Lekarze weterynarii stwierdzili jeszcze brudną ładownię, brak książki mycia i dezynfekcji oraz brak pełnej identyfikacji jednej sztuki przewożonego bydła. Dowód rejestracyjny pojazdu został zatrzymany, a wobec podmiotu przewożącego zwierzęta są prowadzone czynności wyjaśniające.
Na drodze krajowej nr 12 zatrzymano pojazd przewożący 3 sztuki bydła. Transport nie był oznakowany tablicami informującymi o przewozie żywych zwierząt, a kierowca nie posiadał zezwolenia na przewóz typu 1. Kontrola wykazała także brak książki mycia i dezynfekcji. Wobec właściciela ciężarówki zostało wszczęto postępowanie administracyjne.
Byki i krowy z różnych stad w jednym pojeździe. ITD zatrzymała transport
Inspektorzy małopolskiej ITD zatrzymali w Dąbrowie Tarnowskiej, na drodze krajowej nr 73, zespół pojazdów jadący po rozładunku bydła. Analiza danych cyfrowych dotyczących czasu pracy kierowcy wykazała, że w dniu kontroli nie rejestrował swojej aktywności na karcie kierowcy.
Mężczyzna o kilka godzin skrócił ponadto wymagany dzienny odpoczynek oraz dwukrotne przekroczył maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy. Inspektorzy ITD zatrzymali mu prawo jazdy i ukarali mandatem. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne.
Nieco wcześnie wspominani leszczyńscy inspektorzy ITD, wraz z lekarzem weterynarii z PIW w Rawiczu, prowadzili też kontrole przewozu zwierząt na drodze krajowej numer 36 oraz na trasach powiatowych.
W przypadku jednej z ciężarówek stwierdzili zły stan techniczny. Pojazd nie miał wykonanego badania technicznego, różny był bieżnik opon na osi drugiej, szyba czołowa była pęknięta, a rama skrzyni okazała się mocno skorodowana. Kontrola pojazdu zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz wszczęciem postępowania administracyjnego.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl