Tony jabłek i gruszek, mleko oraz kefir dla szpitali od KOWR
Oddziały terenowe Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa włączyły się do pomocy szpitalom, które znajdują się na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Z magazynów prosto do lecznic trafiły tony produktów żywnościowych.
Lubelski oddział KOWR przekazał nieodpłatnie szpitalom produkty przeznaczone na realizację "Programu dla szkół".
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz zamknięciem placówek oświatowych, wstrzymana została realizacja programu, dzięki któremu dzieci z klas I-V otrzymywały bezpłatnie owoce i warzywa oraz mleko i przetwory mleczne. Aby zapobiec zmarnowaniu się tych produktów OT KOWR w Lublinie przekazał 10 ton jabłek, 200 kg gruszek, 1300 sztuk mleka świeżego oraz ponad 2000 tysiące sztuk kefiru naturalnego do szpitali w Lublinie i Puławach.
Grupa Kapitałowa KSC wesprze walkę z koronawirusem
Z kolei 26 marca do szpitala w Sandomierzu trafiło prawie 3500 sztuk kefiru oraz ponad 2 tony jabłek. W przekazaniu żywności uczestniczył Jacek Toś, dyrektor oddziału terenowego KOWR w Kielcach.
"Z uwagi na trwającą epidemię w kraju i aby przeciwdziałać marnowaniu żywności Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców Sielec wraz z firmą Łuknat, którzy są zatwierdzonymi dostawcami w Programie dla szkół, bezpłatnie przekazali znaczne ilości żywności dla sandomierskiego szpitala" - informuje KOWR.
- To co przekazujemy szpitalowi to zadeklarowane wcześniej ilości różnych produktów od firm, które z nami współpracują w programie. Coś z tymi produktami należało zrobić, aby nie uległy zmarnowaniu. Szpitale są na pierwszej linii w walce z koronawirusem. Solidaryzujemy się ze służbą zdrowia, bo to oni w tych trudnych dniach narażają swoje życie i zdrowie - powiedział dyrektor Jacek Toś.
W Broniszach mniej klientów z powodu koronawirusa
Łódzki oddział terenowy KOWR mleko i produkty mleczne oraz warzywa i owoce z "Programu dla szkół" przekazał najbardziej potrzebującym w regionie.
Dagmara Winnicka-Stachaczyk z firmy Mlektim z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim, w ramach komponentu mlecznego przekazała bezpłatnie do szpitala w Radomsku po 3524 porcje jogurtu naturalnego oraz kefiru. Beata Kociszewska reprezentująca firmę Sad-Rod, w ramach komponentu owocowo-warzywnego przekazała bezpłatnie do Fundacji Równe Szanse w Łodzi 13 356 porcji jabłek i tyle samo porcji gruszek.
"Te decyzje firm z woj. łódzkiego spowodowane są ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego na terenie kraju i w konsekwencji czasowym zamknięciem szkół podstawowych a także działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie marnotrawieniu dobrej jakościowo żywności" - zaznacza łódzki KOWR.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś