Statuetki Złotego Jabłka trafiły do laureatów prestiżowego konkursu
Kilkuset gości pojawiło się na uroczystej gali finałowej 30. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku. Impreza zorganizowana 2 lutego w Warszawie była świetną okazją nie tylko do wspomnień i podsumowań, ale również podkreślenia roli i znaczenia przemian, jakie zaszły w polskim rolnictwie. Patronem medialnym konkursu była nasza redakcja.
- Przed rolnictwem wiele nowych wyzwań. Mija 20 lat od integracji z Unią Europejską. Jednak wydarzenia ostatnich lat - wojna w Ukrainie i pandemia - przyniosły nowe problemy. Polscy rolnicy im podołali, zapewniając nam bezpieczeństwo żywnościowe - mówił z dumą minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Komisarz Wojciechowski: potrzebne jest dodatkowe wsparcie dla gospodarstw mieszanych, łączących produkcję zwierzęcą i roślinną
Ogólnopolski Konkurs Rolnik-Farmer Roku po raz pierwszy został zorganizowany w lutym 1995 r. Początkowo rolnicy oceniani byli w jednej, następnie w dwóch kategoriach, a tegoroczna edycja to aż dziewięć kategorii. Do finału zakwalifikowane zostały 22 gospodarstwa.
W procesie wyłaniania laureatów kapituła konkursowa wizytowała gospodarstwa, ale kandydatów do konkursu zgłaszali także przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz ośrodków doradztwa rolniczego.
Pełna lista laureatów 2024
30. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku obfitowała w podniosłe momenty, ponieważ do końca nie było wiadomo, kto zwycięży. Ostatecznie Złote Jabłka wręczono w dziewięciu kategoriach. Kto okazał się najlepszy? Poniżej prezentujemy listę laureatów wraz z opisami prowadzonej działalności.
>> Gospodarstwa ekologiczne – produkcja zwierzęca / Magdalena i Tadeusz Harłukowiczowie, Radków, pow. kłodzki, woj. dolnośląskie
Państwo Harłukowiczowie od ponad 40 lat prowadzą gospodarstwo rolne „Siedem Łanów”. Areał, na którym gospodarują to 43,84 ha gruntów położonych w trudnych górskich warunkach. Hodują w swoim gospodarstwie krowy rasy polskiej czarno-białej, uczestnicząc w programie ochrony zasobów genetycznych. Rasa czarno-biała to bydło o dobrych cechach mlecznych i mięsnych, idealne dla gospodarstw stawiających przede wszystkim na zdrowotność. W gospodarstwie utrzymuje się 42 sztuk bydła, w tym 22 krowy mleczne o wydajności ponad 5500 kg w laktacji. W 2022 r. gospodarze otrzymali wyróżnienie za wypracowanie najwyższej wydajności mlecznej wśród krów rasy polskiej czarno-białej ZB. Bydło większość czasu spędza na pastwisku. Wartość genetyczna krów w stadzie jest bardzo wysoka. Pan Tadeusz udostępnia swoje buhaje jako buhaje rozpłodowe. Bardzo ważna jest dla gospodarzy współpraca z Państwowym Instytutem Genetycznym w Balicach oraz z Małopolskim Centrum Biotechniki w Krasnem. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, spośród 21 ze stada zwierząt,wybrała aż 6 na matki buhajów proponowanych do sztucznych kojarzeń. Prawie z całej powierzchni trwałych użytków zielonych i sianych traw na gruntach ornych robiona jest sianokiszonka, a pozostałość TUZ wykorzystuje się na pastwiska. Produkcja roślinna prowadzona jest sposobem ekologicznym i stosuje się nawożenie organiczne. Rolnicy zajmują się również agroturystyką. Dla gości przeznacza się cztery niezależne apartamenty z pięknym widokiem. Na uwagę zasługuje dodatkowe zaangażowanie Pana Tadeusza w działalność na rzecz odrestaurowania wielu obiektów historycznych i szerzenia historii kultury regionu. Za swoje zaangażowanie w hodowlę zachowawczą i w działalność społeczną Państwo Harłukowiczowie otrzymali wiele nagród i wyróżnień.
>> Produkty regionalne i tradycyjne / Hanna i Wojciech Komperdowie, Ratułów, pow. nowotarski, woj. małopolskie
Państwo Komperdowie w trudnych górskich warunkach prowadzą gospodarstwo nastawione na hodowlę owiec. Tradycja i zamiłowanie do takiej aktywności przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Na uwagę zasługuje kulturowy wypas owiec oraz ekologiczne przetwórstwo. Owce wypasane są od wiosny do późnej jesieni na polanach dzierżawionych od Pienińskiego Parku Narodowego. Zazwyczaj wypasa się ok. 600 owiec i 15 bydła. Rolnicy posiadają certyfikowaną bacówkę położoną na hali Majerz niedaleko Czorsztyna przy szlaku turystycznym na Trzy Korony. W bacówce wytwarza się zgodnie z oryginalną starą recepturą oscypki i inne przetwory z owczego mleka. W sezonie owce doi się trzy razy dziennie – z mleka porannego i popołudniowego udoju robi się oscypki i żentycę, a z mleka wieczornego - miękki bunc. Wszystkie produkty wytwarzane są ręcznie przez czterech juhasów. Można je kupić na miejscu w bacówce, a także w sklepach ekologicznych, na targach oraz podczas wydarzeń kulinarnych. Państwo Komperdowie są czynnymi działaczami w wielu organizacjach i zrzeszeniach, zajmujących się dystrybucją i promocją produktów regionalnych. Dodatkową pasją rodziny jest kultywowanie i rozpowszechnianie tradycji polskich górali. Połączenie pracy, wiedzy i doświadczenia z pasją pozwalają im realizować założone cele i odnosić sukcesy. Za swoje działania byli wielokrotnie nagradzani i wyróżniani.