Spółki hodowli koni mają coraz lepsze wyniki finansowe. Resort zapewnia
W spółkach hodowli koni nastąpiła znaczna poprawa wyników finansowych. W ubiegłym roku 7 z 14 miało straty, a w tym roku tylko 3 mają nieznaczny wynik ujemny - poinformował Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa.
Polityk spotkał się z prezesami 14 państwowych Stadnin Koni i Stad Ogierów (nadzorowanych przez KOWR), by podsumować ich działalność oraz ocenić wyniki finansowe. Wiceszef resortu zaznaczył, że dobiegają końca prace związane z przygotowaniem Programu Hodowli Koni w Polsce.
Stadnina kiedyś zarabiała miliony, a dziś tylko tysiące. Zyski mocno w dół
- Na koniec roku lub najdalej na początku przyszłego roku program będzie gotowy i przekazany do akceptacji ministrowi - powiedział. Dokument opracowuje zespół złożony z 40 osób pod kierownictwem prof. Mariana Kapronia z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Tematem rozwoju polskiej hodowli koni zajmuje się powołana w maju Rada ds. hodowli koni, w skład której weszli wybitni znawcy tej problematyki, m.in. profesorowie uczelni rolniczych. Powołanie rady było skutkiem problemów, jakie wystąpiły w stadninie w Janowie Podlaskim, m.in. spowodowanymi zgonami klaczy należącymi do Shirley Watts.
Ministerstwo rolnictwa powołując radę poinformowało, że utworzenie jej podyktowane jest potrzebą wsparcia ze strony naukowców i ekspertów procesów racjonalizacji hodowli koni w Polsce oraz skoordynowania działań prowadzących do naprawy funkcjonowania tego obszaru rolnictwa, a w konsekwencji do rozwoju hodowli koni. Rada ma za zadanie dokonanie oceny sytuacji w hodowli koni, określenie zagrożeń dla jej rozwoju oraz sformułowanie zaleceń prowadzących do działań naprawczych.
Prezes stadniny w Janowie Podlaskim zwolniony zgodnie z prawem
Wiceminister przypomniał także, że w państwowych spółkach hodowlanych oprócz koni czystej krwi arabskiej jest jeszcze osiem innych ras. Zaznaczył, że dominacja koni arabskich powoduje, że hodowle innych ras są mniej zauważalne, choć one mają dobre wyniki.
Mimo pewnych problemów z hodowlą koni arabskich stadnina w Michałowie w ostatnim okresie odnotowała sukces.
Ogier Equator został wiceczempionem świata na prestiżowym konkursie w Paryżu, w którym wzięło udział ponad 100 koni z całego świata.
- Były to najważniejsze pokazy, jakie odbywają się na świecie - powiedział Maciej Grzechnik, prezes stadniny. Podkreślił, że z siedmiu wystawionych tam przez stadninę Michałów koni pięć zdobyło nagrody.
- Książka warta polecenia: "Sygnały koni"