Smog daje się też we znaki mieszkańcom wsi. OZE szansą na czyste powietrze
W liście do uczestników konferencji "Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich" prezydent Andrzej Duda zapewnił o przychylności dla wszelkich inicjatyw promujących energetykę rozproszoną.
"Polska wieś zasługuje na to, by w pełni uczestniczyć w skoku cywilizacyjnym, którego ważnym elementem jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych" - napisała głowa państwa.
Program "Czyste powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem
"Samodzielność energetyczna gmin wiejskich jest jednym z założeń leżących u podstaw zrównoważonego rozwoju Polski. To również szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw dostarczających technologie służące wytwarzaniu energii na własne potrzeby, a także ogromne pole do innowacji" - czytamy dalej w liście prezydenta.
III Edycja Międzynarodowej Konferencji "Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich" odbyła się w Grodnie koło Międzyzdrojów (Zachodniopomorskie).
Andrzej Duda zwrócił w liście uwagę, że bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw rolnych i polskich rodzin mieszkających na wsi "to cel, do którego powinniśmy dążyć". Dlatego - jego zdaniem - tak ważna jest powszechna dostępność urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
"W nowoczesnym kraju to te źródła powinny być powszechnie używane wszędzie tam, gdzie jest to możliwe" - podkreślił prezydent. W jego opinii, wymaga to przemyślanej polityki na szczeblu państwowym i samorządowym, czego przykładem może być wdrażany wieloletni program inwestycyjny "Czyste Powietrze".
Rolnictwo miejskie spełnia ważne funkcje. Oczyszcza powietrze i nie tylko
"Biorąc pod uwagę skalę i możliwy udział energetyki rozproszonej w całości produkcji energii w Polsce, jest to dla naszego kraju olbrzymia szansa na większą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo środowiskowe" - napisał Doda.
Zauważył też, że o ile pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to niewątpliwie technologia przyszłości, ale "zdajemy sobie sprawę, że obecnie nie zdołamy w pełni odejść od paliw kopalnych".
Podkreślił szczególnie rolę gazu, jako paliwa, które jest mniej szkodliwe dla środowiska i łatwe w użyciu.
W konferencji udział wzięli m.in. ministrowie środowiska Henryk Kowalczyk, cyfryzacji Marek Zagórski i rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
W jednej z dyskusji uczestniczył też komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś