Program "Czyste powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem
Program "Czyste powietrze" dla właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem - powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska w Grodnie pod Międzyzdrojami.
Głównym tematem obrad podczas konferencji "Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich" był rządowy program "Czyste powietrze", szczególnie na terenach wiejskich.
Zaczynają obowiązywać nowe normy. Poprawi się jakość powietrza?
- Nie chcemy nikogo wykluczać, oferujemy ten program dla każdego właściciela domu jednorodzinnego, jeśli potrzebuje takiej pomocy w wymianie pieca, w dociepleniu domu - powiedział polityk. Dodał, że program jest "wielkim wyzwaniem organizacyjnym", dlatego jego operatorami są Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.
Jak zaznaczył szef resortu kończy się "faza szkoleniowa" i etap spotkań szkoleniowych dla potencjalnych beneficjentów w gminach. Wnioski na dofinansowanie termomodernizacji, wymianę okien lub starego pieca przyjmowane są od 19 września. Minister środowiska podkreślił, że w poszczególnych WFOŚiGW złożonych zostało już po kilkaset wniosków.
- Osób zainteresowanych, czyli zalogowanych na portalu beneficjenta - bo w takiej formule to robimy - jest kilkanaście tysięcy, a więc widać, że program cieszy się dużym zainteresowaniem - powiedział Kowalczyk. Zaznaczył, że jest to program dziesięcioletni, więc nie ma ogromnego pośpiechu w planowaniu inwestycji.
Jak powiedział minister, jest to dość drogie przedsięwzięcie, ponieważ w budżecie przeznaczonych zostało ponad 100 mld zł - ok. 60 na dotacje i ok. 40 na pożyczki. Podkreślił, że wsparcie w nowej perspektywie unijnej zadeklarowała też Komisja Europejska.
Rolnictwo miejskie spełnia ważne funkcje. Oczyszcza powietrze i nie tylko
Kowalczyk zaznaczył, że problem smogu, choć kojarzony z dużymi miastami, równie poważny jest też na wsiach. - Tam jest głównie niska emisja, a więc nie ma dużych ciepłowni czy elektrociepłowni, które ogrzewałyby przy pomocy sieci ciepłowniczej, a więc na wsi właściciel domu jednorodzinnego pali w tym piecu "kopciuchu" i zatruwa siebie i sąsiadów - powiedział.
Dodał, że niezwykle istotne jest właśnie wsparcie dla obszarów wiejskich. - Program "Czyste powietrze" jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, a wieś praktycznie składa się z domów jednorodzinnych i tam ta pomoc szczególnie jest kierowana - zaznaczył minister.
Resort zakłada, że w ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś