Podatek rolny będzie niższy? Znamy podstawę na 2025 rok

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2024,14:10 Aktualizacja: 18-10-2024,18:11
A A A

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przekazał w komunikacie średnią cenę skupu żyta za okres 11 kwartałów, będącą podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2025.

„Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym ogłasza się, że średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2025, wyniosła 86,34 zł za 1 dt” – wskazał GUS.

To kwota minimalnie niższa niż ta będąca bazą do wyliczania podatku rolnego za ten rok (89,63 zł).

podatek rolny, raty podatku, zwrot podatku, powódź

Będzie zwrot III i IV raty podatku rolnego. Wiemy, kto go dostanie i kto wypłaci

Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że poszkodowani przez niektóre zjawiska atmosferyczne rolnicy mogą liczyć na zwrot III i IV raty podatku rolnego za ten rok. W jego ocenie, skala szkód powodziowych nie zagraża...

W związku z podaną przez GUS kwotą, zasadnicze stawki podatku rolnego na 2025 r. wynoszą:

  • dla gruntów gospodarstwa rolnego - równowartość pieniężna 2,5 dt żyta (od 1 ha przeliczeniowego) - 215,85 zł;
  • dla pozostałych gruntów rolnych, które podlegają podatkowi rolnemu - równowartość pieniężna 5 dt żyta (od 1 ha) - 431,7 zł.

Trzeba tu oczywiście zastrzec, że rada gminy może, w drodze uchwały, obniżyć cenę skupu żyta przyjmowaną jako podstawę obliczenia podatku rolnego na swoim obszarze. Tym samym to od decyzji radnych zależy ostatecznie kwota, którą dany rolnik będzie musiał uiścić.

Warto również pamiętać, iż nie płaci się podatku rolnego za m.in. użytki rolne klasy V, VI i VIz albo zadrzewione i zakrzewione oraz użytki ekologiczne, które mają symbol z literą „E”. W przepisach istnieje ponadto katalog zwolnień i ulg w tej daninie. Więcej o tym można poczytać tutaj.

Poleć
Udostępnij