Samorządy apelują do rolników: nie niszczcie dróg, nie są odporne na pługi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2022,18:15 Aktualizacja: 15-03-2022,18:20
A A A

Gminne samorządy jak co roku apelują do rolników, by nie niszczyli dróg gruntowych poprzez ich zaorywanie czy celowe zwężanie. To utrudnia życie innym mieszkańcom, a w dodatku jest karalne.

W tej sprawie do mieszkańców zwróciła się np. gmina Wieczfnia Kościelna (woj. mazowieckie). Wójt Mariusz Gębala podkreślił, że wraz z rozpoczęciem wiosennych prac polowych zjawisko niszczenia dróg się nasiliło. Dotyczy to w szczególności dróg o nawierzchni gruntowej, które z roku na rok stają się coraz węższe.

zanieczyszczenie drogi, Iława, KPP Iława, śmieci na posesji

Ku przestrodze. Traktorzysta sporo zapłacił za zanieczyszczenie drogi

Sporym mandatem został ukarany pewien 43-latek, który zepchnął ciągnikiem nieczystości ze swojego podwórka na drogę. O wylewaniu nieczystości do studzienki deszczowej poinformowany został oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w...

"Bywa, że rolnicy nie tylko orzą pobocza dróg, ale też w końcu sieją na drogach gminnych, niszcząc przy tym rowy przydrożne. W ostatnim tygodniu jest to szczególnie widoczne na ciągach komunikacyjnych powstałych w trakcie budowy farmy wiatrowej. Drogi zostały wybudowane w sposób pozwalający na długoletnie użytkowanie w normalnych warunkach. Nie są natomiast odporne na działanie pługa rolniczego. Informuję, ze takie działania są zabronione i przypominam o karach, jakie grożą za niszczenie dróg gminnych, zwłaszcza poprzez ich zaorywanie oraz usuwanie istniejących znaków granicznych" - czytamy w komunikacie wójta.

Ostrzegł także, że straż gminna raz w tygodniu będzie dokonywać oględzin i wszystkie akty wandalizmu będą przedmiotem postępowań.

Włodarz gminy przypomniał, że zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych obowiązuje zakaz dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.

drogi transportu rolniczego, KRIR, Ministerstwo Infrastruktury

Drogi z pierwszeństwem dla traktorów? Resort odrzuca wniosek KRIR

Wyodrębnienie prawne dróg transportu rolniczego nie jest zdaniem resortu infrastruktury możliwe, bo m.in. oznaczałoby duże utrudnienia w ruchu drogowym, w tym także dla mieszkańców wsi. Opisywany przez nas wniosek samorządu rolniczego...

"W szczególności zabrania się zaorywania lub zwężania w inny sposób pasa drogowego oraz umieszczania urządzeń, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego (dotyczy to również składowania materiałów, w tym kamieni polnych zebranych przez właścicieli sąsiednich nieruchomości). Powoduje to utrudnienia w bieżącym utrzymaniu dróg oraz niszczenie sprzętu - kosiarek. Zabrania się też odprowadzania wody opadowej i melioracyjnej oraz ścieków z przyległych nieruchomości do rowów przydrożnych lub na jezdnię drogi. Zakaz dotyczy też ruchu pojazdów nienormatywnych na drogach z opracowaną stałą organizacją ruchu drogowego" - przekazuje szef gminy Wieczfnia Kościelna.

Przywołuje też art. 277 kodeksu karnego mówiący o karach za niszczenie, przesuwanie i celowe ukrywanie znaków granicznych. Za takie występki grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo sąd może nakazać usunięcie szkody i przywrócenie dawnych oznaczeń.

"Zaoranie pasa drogowego, zawężanie w inny sposób pasa drogowego lub przydrożnego stanowi wykroczenie zgodne z art. 100 kodeksu wykroczeń i zagrożone jest karą grzywny do 1000 złotych lub karą nagany. W przypadku, gdy droga lub pobocze zostaną trwale zniszczone lub uszkodzone, według przepisów kodeksu karnego (art. 288) sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, grzywnie albo karze ograniczenia" - wskazuje samorząd.
 

Poleć
Udostępnij