Sadownictwo bez tajemnic. Wykłady, konferencje, pokazy
W Lublinie odbyła się czwarta edycja targów sadowniczych (drugi raz pod szyldem Best Berries). Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem - nie brakowało również gości z innych województw.
Region lubelski jest liderem w uprawie owoców miękkich. To właśnie tam położona jest jedna trzecia rodzimych upraw. Zwiedzający mogli zapoznać się z szeroką ofertą towarów i usług ponad siedemdziesięciu wystawców.
Sadownicy dostaną dwa razy więcej za jabłka. W poniedziałek ruszy skup
Na stoiskach można było obejrzeć szeroki asortyment maszyn dla branży sadowniczej - od sadzarek, glebogryzarek i pielników przez opryskiwacze i kombajny do zbioru owoców miękkich po całą gamę ciągników sadowniczych.
Oprócz tego firmy zaprezentowały środki ochrony roślin, nawozy i sadzonki. Niektóre z nich oferowały usługi w zakresie produkcji opakowań czy tworzenia linii produkcyjnych na potrzeby branży owocowej.
Chętni mogli również uczestniczyć w konferencji "Biostymulatory w sadownictwie", w trakcie której eksperci omawiali aktualne problemy dotyczące sadownictwa.
Dr Iwona Szot z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawiła nowe możliwości regulacji wzrostu i plonowania jabłoni.
Dr hab. Zbigniew Jarosz wyjaśnił, czym jest krzem w nowoczesnej uprawie roślin. Albert Zwierzyński omówił wybrane czynniki stresowe niekorzystnie wpływające na wzrost i plonowanie truskawki.
Sadownicy apelują do sieci handlowych: kupujcie rodzime jabłka!
Tomasz Kaźmierczak przybliżył słuchaczom tematykę ochrony i stymulacji roślin sadowniczych i jagodników w nowoczesnej technologii meksykańskiej, zaś dr Paweł Krawiec opisywał korzyści wynikające z doglebowej biostymulacji roślin sadowniczych.
Z kolei podczas wykładów w ramach II Wschodniej Konferencji Truskawkowej, której przewodnim tematem były "Technologie na trudne czasy" przedstawiono sposoby na poprawę efektywności ekonomicznej uprawy tego owocu, możliwości ograniczenia zabiegów ochrony roślin, wpływ odpowiedniego nawożenia azotem i wapniem na jakość owoców, dobór odmian i sadzonek na trudne czasy oraz sposoby optymalizacji technologii nawożenia.
Niewątpliwą atrakcją targów były pokazy pracy maszyn oraz technologii wykorzystywanych w uprawie truskawek. W tym celu organizatorzy przywieźli na halę sześćset ton ziemi, z której uformowali zagony, na których zaprezentowano maszyny m.in. do sadzenia, nawadniania i pielenia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś