Rolnicy zaniepokojeni, że dzwoniący wypytują ich o gospodarstwa. Jest się czego bać?
I uspokoić się, i jednocześnie zachować czujność – powinni rolnicy, którzy odbierają aktualnie telefony od ankieterów i słyszą pytania dotyczą prowadzonych przez siebie gospodarstw.
„W ostatnim czasie otrzymaliśmy kilkanaście telefonów od zaniepokojonych rolników z informacją, że dzwonią do nich ankieterzy i ‘wypytują’ o ich gospodarstwa. Chcemy Państwa uspokoić i poinformować, że telefony pracowników GUS wiążą się z aktualnie trwającymi (do 14 sierpnia br.) badaniami prowadzonymi przez GUS pt. Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych oraz Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego. Badanie trwa od 1 czerwca i zakończy się w najbliższy poniedziałek, tj. 14 sierpnia” – wskazuje w swoim serwisie informacyjnym Wielkopolska Izba Rolnicza.
Trwają rolne badania ankietowe. Udział obowiązkowy
Wylosowani do wywiadu
Jak dodaje, udział w tych badaniach jest obowiązkowy, a rolnicy wylosowani do wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego wcześniej otrzymali list informujący od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ponadto mieli też możliwość przekazania danych w formie online (ta opcja była jednak dostępna do16 czerwca).
Jak podkreśla WIR, w badaniu „Zintegrowane statystyki dot. gospodarstw rolnych” ma wziąć udział 130 tys. wylosowanych gospodarstw rolnych. Jednocześnie z tym badaniem prowadzone jest „badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego”. Łącznie „prześwietlanych” jest 145 tys. gospodarstw rolnych.
Trzeba zachować czujność
„GUS w badaniu pt. Zintegrowane statystyki dot. gospodarstw rolnych zbiera informacje dotyczące takich kwestii, jak: użytkowanie gruntów, powierzchnia zasiewów, pogłowie zwierząt gospodarskich, nawadnianie, metody produkcji roślinnej, zużycie nawozów naturalnych, mineralnych i wapniowych, zabiegi środkami ochrony roślin, ciągniki i maszyny rolnicze, działalność gospodarcza w gospodarstwie rolnym, struktura dochodów gospodarstwa domowego użytkownika gospodarstwa rolnego, pracujący i nakłady pracy w gospodarstwie rolnym” – wylicza WIR.
Dotacje na wymianę dachów w gospodarstwach. Gminy będą składać wnioski do wojewódzkich funduszy
Natomiast w przypadku „badania pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego” ankieterzy GUS zapytają o: pogłowie świń, zmiany zachodzące w gospodarstwie w ciągu minionych 6 miesięcy (urodzenia, padnięcia, sprzedaż i ubój świń), produkcję żywca wieprzowego oraz ceny zakupu i dzierżawy ziemi.
„Prosimy rolników jednak o zachowanie czujności” – uczula wielkopolski samorząd rolniczy.
Tożsamość ankietera statystycznego można zweryfikować samodzielnie za pomocą aplikacji: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/sprawdz-tozsamosc-ankietera bądź dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99 (opłata zgodnie z taryfą operatora), czynny od 29 do 31 maja, 14 sierpnia w godz. 8:00-15:00 oraz od 1 czerwca do 11 sierpnia br. w godz. 8:00-20:00 (z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś