Rolnicy i pszczelarze świetnie współpracują

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2016,11:30 Aktualizacja: 23-06-2016,12:36
A A A

Rolnictwo i pszczelarstwo, to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale również pasja i styl życia. Obie działalności są ze sobą mocno związane, dlatego niezwykle ważna jest dobra współpraca pszczelarzy z rolnikami.

Pszczoły zapylają rośliny i dzięki temu wpływają na wielkość i jakość plonów uzyskiwanych przez gospodarzy. Z punktu widzenia pszczelarza obecność owadopylnych upraw w pobliżu pasieki to z kolei dogodne warunki do zbierania przez owady wysokowartościowego nektaru i pyłku, co pozwala na wzrost produkcji w pasiece.

pszczoły, pszczelarstwo, pszczele rodziny, warmia i mazury

Pszczele rodziny z Warmii i Mazur w dobrej kondycji po zimie

Pszczele rodziny w woj. warmińsko-mazurskim dobrze przezimowały, jednak z powodu wymarznięcia upraw rzepaku w tym roku miód rzepakowy będzie na wagę złota - uważa Józef Zysk, prezes wojewódzkiego związku pszczelarzy. -...

Analitycy z firmy Kleffmann Group przeprowadzili na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, badanie dotyczące współpracy pomiędzy rolnikami i pszczelarzami w Polsce.

Około 74 proc. pszczelarzy deklaruje współpracę z rolnikami, która najczęściej polega na umieszczaniu uli przy plantacjach (97 proc.), stosowaniu przez rolników możliwie bezpiecznych dla owadów środków ochrony roślin (84 proc.) oraz informowaniu pszczelarzy o terminach przeprowadzanych zabiegów ochrony (81 proc.). 65 proc. ankietowanych pszczelarzy ujawniło, że współpracuje z rolnikami od ponad 10 lat.

I właśnie tylu stwierdziło, że dotychczasowe wspólne działania stały na dobrym i bardzo dobrym poziomie. Zadowolenie ze współpracy wynika przede wszystkim z rozważnego stosowania środków ochrony roślin na uprawach. Pszczelarze zwracali uwagę na odpowiedni termin i rodzaj wykonywanych zabiegów oraz na właściwe zastosowanie środka.

Rolnicy i sadownicy też bardzo dobrze oceniają współpracę z pszczelarzami - co potwierdza ponad 90 proc. z nich. Największą korzyścią ze wspólnych działań są głownie dla nich lepsze plony i... przyjacielskie kontakty, które dla 12 proc. rolników i sadowników są bardzo istotne.
pszczelarstwo, piotr całbecki, kujawy i pomorze

Produkują miód na dachu urzędu

Pięć pszczelich rodzin od początku czerwca zamieszkało na dachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przy placu Teatralnym w Toruniu. Owady są pod fachową opieką.   Piotr Całbecki, marszałek województwa ufa,...

- Na podstawie badania możemy powiedzieć, że współpraca z pszczelarzami oraz ochrona pszczół staje się dla rolników coraz ważniejsza. Dostrzegają szereg korzyści, które wynikają z obecności pszczół w środowisku oraz na plantacjach rolniczych i sadowniczych - powiedział dr Michał Gazdecki z Kleffmann Group.

Wśród głównych przyczyn upadków rodzin tych owadów pszczelarze wymieniają: inwazję pasożyta Varroa destructor wraz z towarzyszącymi jej wirusami, niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

- Główną przyczyną upadków rodzin pszczelich w Polsce i na świecie jest warroza. Szacuje się natomiast, że zatrucia środkami ochrony roślin, powstałe w wyniki ich niewłaściwego stosowania, to około 1-3 proc. upadków rodzin pszczelich w skali roku w Polsce - komentuje dr Dariusz Teper z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach.

Rolnicy i pszczelarze doskonale wiedzą, że partnerska współpraca oparta przede wszystkim na dobrej komunikacji to szansa na koegzystencję i dostęp do bezpiecznej żywności.

Poleć
Udostępnij