Rolnictwo na najwyższym poziomie, czyli międzynarodowe sympozjum w Lublinie
Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyło się X Międzynarodowe Sympozjum Naukowe "Zarządzanie Techniką i Procesami w Rolnictwie Zrównoważonym", zorganizowane przez Katedrę Eksploatacji Maszyn i Zarządzania Procesami Produkcyjnymi UP w Lublinie, Walońskie Rolnicze Centrum Badawcze CRA-W Gembloux (w Belgii) oraz Polskie Towarzystwo Inżynierii Rolniczej oddział w Lublinie.
Prąd i ciepło z obornika. Ruszyła nowoczesna biogazownia
- Organizujemy je od 1994 roku - podkreśla prof. dr hab. Edmund Lorencowicz, przewodniczący komitetu organizacyjnego. Zwraca uwagą, że jest to jedyna konferencja z tej branży w języku angielskim w Polsce.
- W komitecie naukowym zasiadają i aktywnie współpracują naukowcy z 17 krajów. W tym roku mieliśmy 80 uczestników, w tym 25 z 12 krajów Europy, Afryki i Azji. Tematyka konferencji była bardzo szeroka. Prezentowane były zagadnienia związane zarówno z maszynami i technologiami rolniczymi, jak i energetyką w kontekście rolnictwa zrównoważonego - dodaje prof. Lorencowicz.
Głównymi tematami referatów były technologie rolnicze, precyzyjne rolnictwo, aeroenergetyka - problemy wykorzystania odpadów w celach agroenergetycznych, ochrona roślin, organizacja procesów produkcyjnych, zarówno w kontekście maszyn rolniczych, jak i w kontekście energetyki.
Szklarnia przyszłości to dyskoteka LED. Czeka nas prawdziwa rewolucja
Tradycyjnie drugi dzień obrad był czasem wyjazdowym, podczas którego uczestnicy sympozjum zwiedzali innowacyjne firmy, działające na Lubelszczyźnie.
- Od samego początku organizowania konferencji zamysłem jest prezentacja lubelskich firm, nie tylko związanych z rolnictwem, ale także z branżą maszynową. W tym roku zaprezentowaliśmy jedną z największych nie tylko w Polsce, ale i w Europie szklarnię storczyków - JMP Flowers Stężyca - podkreśla mgr inż. Anna Krawczuk, sekretarz sympozjum.
W szklarniach JMP Flowers w Stężycy uprawianych jest ponad 200 odmian storczyków, 70 odmian anturium i ponad 70 odmian róż. Po szklarni zwiedzających oprowadzał prezes Jarosław Ptaszek. - Jest to największa szklarnia na świecie w jednej lokalizacji do produkcji orchidei o powierzchni 10 hektarów - zaznaczył właściciel i dodał: - Jest to również jedna z najnowocześniejszych szklarni na świecie.
W Polsce otwarto jedną z najnowocześniejszych szklarni na świecie
Cały proces produkcji roślin jest zautomatyzowany. Zwiedzający zobaczyli wszystkie etapy produkcji od malutkich sadzonek do roślin gotowych do sprzedaży. Zwiedzili też centrum badawcze, gdzie prowadzone są badania, mające na celu wyeliminowanie odmian blaknących lub zbyt krótko kwitnących.
Trwają też prace nad własnymi odmianami. Uczestnicy sympozjum interesowali się również działającymi tu systemami energetycznymi i wodnymi. Po zwiedzaniu odbyła się kolejna sesja referatowa.
Trzeciego dnia odbyła się ostatnia sesja referatowa, a po niej uczestnicy konferencji zwiedzali mieszczącą się w Lublinie firmę Noyen, projektującą i produkującą myjnie przemysłowe oraz maszyny czyszczących, zarówno dla branży spożywczej, jak i maszynowej.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś