Prąd i ciepło z obornika. Ruszyła nowoczesna biogazownia
Nowoczesną biogazownię oddano do użytku w należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Przybrodzie. Z obornika i bioodpadów powstanie prąd i ciepło.
Podczas oficjalnego otwarcia obiektu prof. dr. hab. Jan Pikul, rektor UPP podkreślał, że uczelnia od lat wpisuje się w aktualne trendy gospodarcze, stąd zainteresowania naukowe i wdrożeniowe w kierunku energetyki odnawialnej.
Wprowadzone przepisy utrudniają prowadzenie biogazowni rolniczych
A biogazownia w Przybrodzie może być chlubą, zwłaszcza że posiada potencjał eksportowy z uwagi na możliwość dostarczania całej instalacji na plac budowy w kontenerach (poza fundamentami) i szybkiego montażu. Właśnie w takiej modułowej, skręcanej formie zbudowano oddany do użytku obiekt.
- Biogaz znajduje nieograniczone możliwości wykorzystania w energetyce i posiada ogromny potencjał rozwojowy. Wykorzystując bioodpady i biomasę uboczną z rolnictwa w sektorze biogazowym, możemy wygenerować w skali całego kraju znacznie większą moc, niż planowane elektrownie atomowe. W dodatku energia wytwarzana z biogazu jest nie tylko w pełni sterowalna i kontrolowalna, w odróżnieniu od innych rodzajów OZE, ale również posiada dodatkowy walor środowiskowy, ponieważ powstaje z przetwarzania bioodpadów - zaznacza prof. dr hab. Jacek Dach z Instytutu Inżynierii Biosystemów UPP.
Obiekt w Przybrodzie charakteryzuje się niezwykle wysoką wydajnością fermentacji, dzięki wydzieleniu pierwszej jej części w hydrolizerze pracującym z unikatowymi kulturami bakteryjnymi oraz niezwykle efektywnemu systemowi mieszania o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię.
Dotacje i pożyczki na wiatraki, biogazownie oraz panele fotowoltaiczne
Tym samym biogazownia może być zasilana bardzo szeroką gamą substratów - począwszy od materiałów typowo rolniczych, jak odchody zwierzęce, wywary i słoma, po różnego rodzaju odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego.
- Wykorzystywana technologia posiada także niezwykle wysoką sprawność energetyczną, bowiem wcześniejsze wersje instalacji od kilku lat pracują z wydajnością ponad 8500 MWh z 1 MW zainstalowanej mocy, co daje niespotykaną w innych rodzajach OZE sprawność na poziomie 97 proc. mocy teoretycznej - wyjaśnia Iwona Cieślik, rzecznik prasowy UPP.
Jak dodaje, biogazownia przygotowana jest do pracy jako szczytowa, czyli mogąca produkować energię elektryczną w okresie szczytowego zapotrzebowania (np. w godz. 6-21).
Nocą wytwarzany biogaz będzie mógł być zbierany w kopule nad zbiornikiem pofermentacyjnym, a następnie spalany w ciągu dnia w silniku kogeneracyjnym o mocy 800 kW zamiast 500 kW, jak by to było w przypadku pracy liniowej (przez całą dobę).
- Biogazownia wpisuje się w kwestie ochrony środowiska i społeczne. Będzie zasilana obornikiem z gospodarstwa Przybroda oraz odpadami z przetwórstwa rolno-spożywczego z okolicznych firm. Przetwarzając obornik w energię, zlikwidowana zostanie uciążliwość odorowa związana z jego sezonowym rozrzucaniem na pola - zauważył prof. Pikul.
Prąd będzie oddawany do sieci, natomiast produkowane w kogeneracji ciepło ma ogrzewać budynki administracji gospodarstwa oraz liczne domy i mieszkania w tej miejscowości.
- Biogazownia przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o co najmniej 6800 ton rocznie - przekonywał rektor UPP.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś