Referendum ws. Puszczy Białowieskiej zatwierdzone przez radnych. Wojewoda skierował sprawę do prawników
Prawnicy sprawdzą, czy pytanie, na które mieliby w referendum nt. zarządzania Puszczą Białowieską odpowiedzieć mieszkańcy powiatu hajnowskiego, spełnia kryterium formalno-prawne - poinformował we wtorek wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
We wtorek rada powiatu hajnowskiego przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia 14 lipca na terenie wszystkich gmin w tym powiecie referendum lokalnego ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską.
Referendum zainicjowała grupa "Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej". Wniosek w tej sprawie inicjatorzy złożyli do hajnowskiego starostwa pod koniec kwietnia.
Pytanie referendalne ma brzmieć: "Czy popierasz funkcjonujący od stu lat model zarządzania Puszczą Białowieską: - realizowany przez administrację Lasów Państwowych i Białowieskiego Parku Narodowego; przy udziale samorządów i społeczności lokalnej; w oparciu o funkcjonujące przepisy prawa o gospodarce leśnej, łowieckiej i o ochronie przyrody, z zachowaniem możliwości korzystania przez mieszkańców regionu z dobrodziejstw Puszczy Białowieskiej".
Wiceszef MKiŚ: "konstytucja" dla Puszczy Białowieskiej nie będzie jedną ustawą. Ma to być zestaw działań
Wojewoda Jacek Brzozowski poinformował, że poprosił o opinię na temat tego pytania biuro nadzoru w urzędzie wojewódzkim.
"Przekazałem to prawnikom w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, którzy mają sprawdzić pod względem formalno-prawnym treść pytania, formę zadania pytania i wszystko, co jest z tym związane. W momencie, kiedy otrzymam opinię prawną, podejmę decyzję w tej sprawie" - powiedział Jacek Brzozowski.
Zaznaczył, że nie chodzi o analizę całej uchwały przyjętej ws. referendum przez radę powiatu hajnowskiego, ale o ocenę, czy treść i konstrukcja pytania referendalnego spełniają kryteria pytania referendalnego. "Tylko to biorę pod uwagę" - zaznaczył Brzozowski.
Wojewoda dodał, że zastanowi się także nad tym, czy referendum w powiecie hajnowskim, w kontekście zapowiedzianych przez rząd działań wzmacniających ochronę polskiej granicy wschodniej pod nazwą "Tarcza Wschód", w ogóle jest zasadne. "Będę się zastanawiał na pewno, ale pozwólcie państwo, że - biorąc pod uwagę powagę, odpowiedzialność za słowo, jednak wagę i powagę sytuacji - dopiero, kiedy będą wszystkie analizy prawne, będę z pełną odpowiedzialnością (...) zajmował stanowisko" - powiedział dziennikarzom Brzozowski.
Pomysł na referendum ws. Puszczy Białowieskiej pojawił się po prezentacji w lutym na posiedzeniu senackiej komisji klimatu i środowiska projektu ustawy, który zakłada ochronę puszczy w formie - jak wtedy informowano - takiej jak park narodowy. Obecnie 10 tys. ha polskiej części Puszczy Białowieskiej stanowi Białowieski Park Narodowy, resztą zarządzają Lasy Państwowe (trzy nadleśnictwa: Białowieża, Browsk i Hajnówka). W projekcie, prezentowanym na senackiej komisji, była mowa m.in. o likwidacji nadleśnictw. Uczestniczący w tej komisji samorządowcy z powiatu hajnowskiego podnosili, że projekt nie był z nimi konsultowany.
MKiŚ: projekt ustawy dotyczący kontroli społecznej nad lasami złożony do kancelarii premiera
Ministerstwo klimatu odpowiadało potem wielokrotnie, że projekt prezentowany w Senacie nie jest nigdzie procedowany w żadnej formule, jest projektem społecznym, nie jest też projektem ani ministerstwa, ani rządu, nie ma go w obiegu prawnym.
Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska informowała, że są kontynuowane prace nad tzw. zintegrowanym planem zarządzania obiektem światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska (od Polski tego planu wymaga UNESCO - przyp. PAP), a równolegle ministerstwo prowadzi swoje prace nad ustawą, tzw. konstytucją dla puszczy. Tłumaczyła, że ta konstytucja ma uporządkować kwestie związane z zarządzaniem puszczą. Ministerstwo założeń tej konstytucji dotąd nie przedstawiło. Informowało także, że nie są prowadzone prace nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego.
Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. puszczy podpisało się ponad 4,3 tys. osób, przyjęto 4,1 tys. z tych podpisów.
W ostatnich tygodniach, podczas seminarium online Instytutu Ochrony Środowiska-PIB - w ramach kontynuacji prac nad zintegrowanym planem zarządzania dla Puszczy Białowieskiej - podano informację, że do zarządzania puszczą, ze względu na trudną sytuację geopolityczną za wschodnią granicą, ma być włączona Straż Graniczna.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś