Raport Izby Zbożowo-Paszowej. W ofertach sprzedaży brakuje wszystkich zbóż
W ofertach sprzedaży brakuje praktycznie wszystkich zbóż. Siewy ozimin oraz początek zbiorów kukurydzy na ziarno zniechęcają rolników do większej sprzedaży – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodała, że ceny pszenicy na giełdzie w Chicago osłabły do najniższego poziomu od 3 lat.
Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) podała w poniedziałkowym newsletterze, że koniec września nie przyniósł przełomu na krajowym rynku zbóż. Obroty ziarnem na rynku krajowym w dalszym ciągu są "mocno ograniczone", a w ofertach sprzedaży brakuje "praktycznie wszystkich zbóż".
Zaliczki wstrzymują sprzedaż
Jak zauważono, trwające siewy ozimin oraz początkowa faza zbiorów kukurydzy na ziarno zniechęcają rolników do większej sprzedaży zmagazynowanego ziarna. "Ponadto, od 15 października br. wypłacane będą rolnikom zaliczki dopłat bezpośrednich (70 proc. stawki), co także powstrzymuje ich przed sprzedażą większych partii ziarna" – stwierdzono.
Izba zaznaczyła, że lokalnie trwają już zbiory wczesnych odmian kukurydzy na ziarno, a także kukurydzy uprawianej na lżejszych glebach. Warunki pogodowe sprzyjają pracom żniwnym, ale główny zbiór spodziewany jest w okolicach 5-10 października br. – podali eksperci. Wskazali, że notowane plony zazwyczaj kształtują się w przedziale 6/9 t/ha, a wraz z postępami zbiorów "plony powinny być wyższe".
Krajowa Grupa Spożywcza rozpoczyna skup mokrej kukurydzy. Możliwy odbiór prosto z pola
Młyny pracują na zapasach
"Obecnie, w zależności od regionu kraju, ceny oferowane za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) zawierają się w przedziale od 380 PLN/t na południowym wschodzie, 450 PLN/t w centrum, do 480 PLN/t na zachodzie i północy kraju" – przekazała IZP.
Większość młynów pracuje na zapasach i realizuje wcześniej zawarte kontrakty na dostawy ziarna - wskazali przedstawiciele Izby. Jak przekazali, dokupowanie surowca na bieżąco jest trudne w związku z utrzymującą się małą liczbą ofert sprzedaży ziarna, a wytwórnie pasz czekają na większa podaż tegorocznej kukurydzy. "W najbliższych tygodniach jej udział w recepturach paszowych zapewne wzrośnie kosztem pszenicy" – oceniono.
IZP wskazała także, że ceny pszenicy na giełdzie w Chicago "wyraźnie osłabły do najniższego poziomu od 3 lat". W piątek 29 września br. cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 198,93 USD/t i była o 6,6 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 spadła o 5,4 proc. i wyniosła 210,69 USD/t.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś