Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie ma nową przewodniczącą
Potrzeba stabilizacji i opłacalności produkcji rolnej oraz trwające negocjacje dot. wspólnej polityki rolnej w kolejnym unijnym budżecie - to niektóre tematy poruszone w piątek, 11 maja podczas spotkania ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i wiceministra Rafała Romanowskiego z Radą Dialogu Społecznego w Rolnictwie.
Było to już kolejne spotkanie przedstawicieli organizacji rolniczych wchodzących w skład Rady z szefostwem resortu rolnictwa. Rada została powołana dwa lata temu (w kwietniu 2016 r.), w jej skład wchodzą przedstawiciele 103 organizacji pracujących w obrębie rolnictwa.
Zablokowane drogi, demonstracja przed urzędem. Rolnicy tracą cierpliwość
Ze względu na upływ kadencji przewodniczącego, wybrano nowego. Szefową Rady została dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.
Jak poinformował PAP dotychczasowy przewodniczący Rady, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego Jerzy Wierzbicki, zebranie było burzliwe i trwało kilka godzin. Duża część spotkania poświęcona była rozmowie z ministrem Jurgielem, który odpowiadał na liczne pytania. Dużo emocji wzbudził problem oddłużenia rolnictwa - przekazał Wierzbicki.
Rozmawiano także o innych sprawach, takich jak: zwalczanie ASF i łagodzenie skutków występowania tej choroby; wzmocnienie systemu ubezpieczeń i zarządzanie ryzykiem w gospodarstwach rolnych, o programie dot. zwiększenia produkcji krajowych roślin białkowych, o stosowaniu środków ochrony roślin.
Zwracano uwagę na potrzebę nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz opracowania ustawy o gospodarstwie rolnym.
Resort gotowy do rozmów. Dialog zamiast protestów
- Stabilizacja i opłacalność produkcji jest niezbędna, aby gospodarstwa rolne mogły sprawnie funkcjonować, rozwijać się i podejmować inwestycje. Druga sprawa, to przyszłość wspólnej polityki rolnej. Prowadzimy negocjacje na forum UE, rząd przygotowuje stanowisko w tej sprawie" - mówił minister podczas spotkania z Radą.
Jurgiel poinformował ponadto, że resort przygotował Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa, która została dostosowana do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Uwzględnia ona nowe uwarunkowania społeczno-gospodarcze i przygotowania do nowej perspektywy finansowej.
Dokumentem uszczegóławiającym Strategię będzie Pakt dla obszarów wiejskich na lata 2017-2020 z perspektywą 2030. Będzie on służył wzmocnieniu rolnictwa, jako silnej gałęzi polskiej gospodarki, a także poprawie życia na obszarach wiejskich.
Jurgiel odpiera zarzuty i atakuje lidera rolniczego OPZZ
Wierzbicki podkreślił, że "minister Jurgiel jest otwarty na wszelkie propozycje, a Rada daje możliwości wypracowania kompromisowych rozwiązań".
Podczas dwuletniej kadencji Rada odbyła 10 spotkań, kilkakrotnie spotykały się także zespoły eksperckie.
Do zadań Rady należy prowadzenie dialogu społecznego w rolnictwie, poprzez m.in. przedstawianie ministrowi propozycji rozwiązań problemów dotyczących rolnictwa, obszarów wiejskich i sektora rolno-spożywczego.
Rada opiniuje i konsultuje propozycje rozwiązań systemowych dotyczących rolnictwa, obszarów wiejskich i sektora rolno-spożywczego, w tym projektów aktów prawnych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś