Puszcza Białowieska powinna być parkiem narodowym otwartym na ludzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-12-2018,10:40 Aktualizacja: 17-12-2018,10:46
A A A

Objęcie parkiem narodowym całej polskiej części Puszczy Białowieskiej, ale tak by park był otwarty na ludzi i służył rozwojowi lokalnej społeczności postuluje grupa naukowców badających kompleks leśny.

Tomasz Wesołowski z Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego, współautor artykułu "Park Narodowy Puszczy Białowieskiej-ochrona przyrody i rozwój lokalnych społeczności" poinformował, że koncepcja powołania Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej (PNPB) została wysłana do premiera, prezydenta RP, ministra środowiska oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Puszcza Białowieska, pożary w puszczy białowieskiej, Jarosław Krawczyk, RDLP w Białymstoku

Tylu pożarów w Puszczy Białowieskiej nie było od wielu lat

W czasie kończącego się tzw. sezonu pożarowego w Puszczy Białowieskiej zanotowano największą od 12 lat liczbę pożarów - poinformowały Lasy Państwowe. Choć powierzchnia pożarów była niewielka, taki trend rodzi obawy na przyszłość....

Naukowcy podkreślają, że właśnie od decyzji politycznych na najwyższym szczeblu, wzniesienia się ponad partykularne ambicje oraz uznanie, że puszcza jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli Polski zależy to, czy koncepcja mogłaby być realizowana.

"Utworzenie PNPB wymaga wprowadzenia zmian w aktach prawnych. Postulujemy, by Parlament RP upamiętnił jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości uchwaleniem specjalnej ustawy tworzącej PNPB" - piszą współautorzy artykułu.

Naukowcy uważają, że tylko forma parku narodowego w całej polskiej części puszczy zapewni całościową ochronę unikatowemu na skalę świata obiektowi przyrodniczemu. "W dużej części jest to koncepcja zbieżna z postulatami zespołu powołanego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2006 roku" - zaznaczono.

"Różniąc się nieco w kwestiach szczegółowych, podtrzymujemy główną postawioną tam tezę, że jedynym trwałym rozwiązaniem zapewniającym ochronę puszczy i rozwój regionu jest objęcie całego obszaru polskiej części Puszczy Białowieskiej jednolitym zarządem, jako Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej" - napisano w artykule.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, jan szyszko, ministerstwo środowiska, komisja europejska,trybunał ue

W Puszczy Białowieskiej nie będą usuwane drzewa

Henryk Kowalczyk, minister środowiska wydał polecenie, by uchylić decyzję byłego szefa Lasów Państwowych, która pozwoliła na usuwanie z Puszczy Białowieskiej drzew zasiedlonych przez korniki - poinformował Aleksander Brzózka,...

Naukowcy podnoszą, że z badań wynika, iż zagrożenia dla puszczy to przede wszystkim wynik "ponad stu lat surowcowej eksploatacji tego lasu". "Analizujemy sytuację społeczno-gospodarczą regionu Puszczy Białowieskiej, wykazujemy, że znaczenie surowcowej gospodarki leśnej w ekonomice regionu nie jest obecnie decydujące, a niesurowcowe wykorzystanie Puszczy (turystyka, edukacja, nauka) jest szansą na lepszy rozwój gospodarczy regionu w przyszłości" - napisano w artykule.

PNPB miałby mieć powierzchnię 619,6 km2 i miałby być prawie sześciokrotnie większy od obecnego Białowieskiego Parku Narodowego. PNPB miałby być podzielony na trzy strefy: ochrony ścisłej, ochrony zintegrowanej oraz ochrony użytkowej bioróżnorodności i krajobrazu, gdzie funkcjonowałyby zróżnicowane reżimy ochronne. Miałyby się one pokrywać ze strefami w polskiej części Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO "Białowieża Forest".

"Ograniczenie dostępu ludzi oraz zakazy zbioru płodów runa leśnego mają obowiązywać jedynie w strefie ochrony ścisłej, tj. na obszarze obecnego rezerwatu ścisłego BPN (9,7 proc. powierzchni planowanego PNPB). Pozostałe ponad 90 proc. obszaru PNPB (strefy ochrony zintegrowanej i ochrony krajobrazowej) mają być otwarte dla odwiedzających oraz zbioru płodów runa" - czytamy w artykule.
 

Poleć
Udostępnij