Pszczoły w miastach radzą sobie lepiej niż na wsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2018,10:45 Aktualizacja: 14-06-2018,10:54
A A A

W Warszawie pszczoły zbierają kilkakrotnie więcej miodu niż hodowane w pasiekach na wsiach i w lasach. - W sprzyjających latach było to nawet 100 kg z ula - powiedział PAP opiekun trzech warszawskich pasiek Marek Barzyk.

Barzyk pochodzi z rodziny od pokoleń zajmującej się pszczelarstwem w Krościenku Wyżnym k. Krosna na Podkarpaciu. W 2012 r. na dachu warszawskiego hotelu zbudował pierwszą w tym mieście pasiekę.

Aktualnie jego pasieki są zlokalizowane na dachach budynków w trzech miejscach Warszawy, m.in. w pobliżu Parku Łazienkowskiego oraz przy Polach Mokotowskich. - Łącznie jest 15-16 uli - podał.

pszczelarstwo, rodziny pszczele, pasieki, oprysk pól, rychliki, powiat elbląski

Straty w pasiekach po oprysku pola. Kolejny dramat pszczelarzy

Pszczelarze z Rychlik (pow. elbląski, woj. warmińsko-mazurskie) stracili 20 proc. populacji pszczół w swoich pasiekach. Owady zatruły się środkiem chemicznym, stosowanym do oprysków upraw. - Kiedy zobaczyliśmy martwe pszczoły...
- Moje pasieki mają wysokie, można powiedzieć rekordowe, zbiory. Wysoka wydajność wynika ze sporej bazy pożytkowej. Mają w pobliżu m.in. liczące 70 hektarów Łazienki, ogród botaniczny, kilka parków - wskazał pszczelarz.

Przypomniał, że w rekordowych latach z jednego warszawskiego ula zbierał nawet 100 kg.

Średnia krajowa wynosi nieco ponad 15 kg, a w pasiekach 30-35 kg miodu. Warszawskie pszczoły wytwarzają m.in. wielokwiatowy miód wiosenny, akacjowy, lipowy. W ostatnich latach udało się zebrać także miód spadziowy.

Barzyk z hodowlą pszczół poza terenami ich tradycyjnego przebywania eksperymentuje od kilkunastu lat. Pierwszą pasiekę tego typu zbudował w 2000 roku.

Hodowla pszczół w miastach pojawiła się w krajach Europy Zachodniej, m.in. w Paryżu, Berlinie. W Polsce poza Warszawą pszczoły hoduje się m.in. Poznaniu, na Śląsku i w Krakowie.

Poleć
Udostępnij