Przed rolnikami coraz większe wyzwania. Produkcja musi rosnąć
Na rolnikach spoczywa coraz większa odpowiedzialność. Muszą produkować więcej żywności bowiem populacja ludzi na świecie wzrośnie do 2050 roku do prawie 10 miliardów.
Warto więc zadać sobie pytanie: czy wystarczająco dużo wiemy o pracy rolników? Okazuje się, że mieszkańcy miast nie doceniają wysiłków gospodarzy, nie mają również świadomości, ile poświęceń wymaga ich codzienna praca - przekonuje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
Stawiamy na krajową żywność. Nasze wyroby podbijają europejski rynek
Zdecydowanej większości Polaków wieś kojarzy się z nieskażoną przyrodą, miejscem związanym z ciszą i spokojem, poczuciem stabilizacji, harmonią i... wakacyjnym wypoczynkiem.
To błędne i krzywdzące opinie bowiem obszary wiejskie bardzo zmodernizowały się.
Rolnicy to świadomi i zaangażowani w bezpieczeństwo łańcucha żywnościowego ludzie. W gospodarstwach wdrażają nowoczesne technologie, biorą udział w szkoleniach, produkują żywność na eksport.
Gospodarze są ponadto sprawdzani przez wiele krajowych i międzynarodowych instytucji.
- Produkujemy wysokiej jakości żywność z myślą o konsumentach, ich wymaganiach, gustach oraz zdrowiu i bezpieczeństwie. Gospodarstwa to dziś przedsiębiorstwa. Rolnik, który chce sprzedawać plony musi korzystać z nowoczesnych technologii i ciągle dokształcać się - przekonuje Dorota Niedbała, właściciela sadu w rejonie grójecko-wareckim.
Produkcja ekologiczna wciąż jest niszowa. Liczby nie kłamią
Gospodarstwa rolne (ekologiczne i konwencjonalne) są zobowiązane do stosowania integrowanej ochrony roślin, która zakłada stosowanie w pierwszej kolejności metod biologicznych. Dopiero, kiedy one zawiodą stosowane są środki ochrony roślin, które pomagają zwalczać choroby i szkodniki. Stosowane zgodnie z dobra praktyką i przepisami są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.
Ostatnie 20-lecie to czas intensywnych zmian na polskiej wsi, która dostosowuje się do globalnych wyzwań. Produkujemy w Polsce coraz więcej żywności wysokiej jakości. Świadczy o tym znaczny wzrost eksportu.
To warto wiedzieć:
- 100 lat temu jeden rolnik był w stanie wyżywić 4 osoby, a dziś żywi około 129
- na początku XIX wieku 80 proc. ludności zajmowało się rolnictwem - dziś zaledwie 2 proc.
- użytki rolne w Polsce zajmują ponad połowę powierzchni kraju, a na mieszkańca przypada około 0,7 ha ziemi rolnej
- tereny wiejskie zamieszkuje ponad 40 proc. ludności kraju
- w sektorze rolno-spożywczym pracują ponad 3 milionyosób
- polscy rolnicy to aż 1/5 wszystkich gospodarzy w UE
-
ponad 80 proc. eksportu polskich produktów rolno-spożywczych trafia na rynek UE
Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś