Produkty tradycyjne. Łódzkie przekroczyło setkę
Sześć kolejnych regionalnych specjałów z województwa łódzkiego zostało wpisanych na prowadzoną przez ministerstwo rolnictwa Listę Produktów Tradycyjnych.
Jednym z takich wyrobów są pierogi z kapustą i grzybami z Mrogi Dolnej (gm. Rogów). To wieś położona w otoczeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Spalsko-Rogowskie", który od lat dostarcza mieszańcom grzybów, jagód i jeżyn.
Żywność ekologiczna i tradycyjna coraz popularniejsza
"Sposób lepienia pierogów oraz specjalnie przygotowany farsz nie zmieniły się od lat i są przekazywane kolejnym pokoleniom w celu kultywowania tradycji. Surowce pozyskiwane są od lokalnych rolników, np. mąka pszenna pochodzi z okolicznego młyna, jaja, masło ubite w gospodarstwie domowym oraz kapusta ukiszona z przydomowych ogrodów, a także najważniejszy składnik - grzyby z okolicznych lasów" - brzmi opis potrawy.
W gm. Rogów z takich lokalnych produktów powstają także kotlety z płatków owsianych. Ich receptura ma ponad 50 lat, a podstawą są płatki owsiane i warzywa takie, jak: marchew, seler, pietruszka. Największy wpływ na smak kotletów ma jednak dodawana do nich stara odmiana cebuli zwanej szalotką.
Kolejny specjał z Rogowa to zupa z dyni. Bazę do jej wytworzenia stanowi wywar przygotowany z różnych warzyw oraz przyprawy: kolendra i kminek. Dodatkowo do zupy dodawana jest zacierka oraz specjalnie przygotowane grzanki z chleba.
Trzy pozostałe wyroby wpisane ostatnio na ministerialną listę to alkoholowe nalewki: z czarnej porzeczki, pigwowa oraz cierniowa (z owoców tarniny).
Województwo łódzkie przekroczyło tym samym liczbę stu potraw tradycyjnych na wspomnianej liście (ma ich dokładnie 101). Ogółem ministerialny wykaz liczy już 1568 pozycji.