Premier Tusk na kongresie w Katowicach: na Śląsku nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest Zielony Ład
Unia Europejska jest od tego, żeby wspierać swoje firmy i rolników w ramach zdrowych reguł i sensownych procedur - powiedział premier Donald Tusk we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Szef rządu zaznaczył, że "europejscy przedsiębiorcy, w tym przedsiębiorcy działający w województwie śląskim, w Polsce, muszą czuć się bezpieczni, względem konkurentów spoza Europy".
"Nie mówię o nowej formie protekcjonizmu, ale nie może być tak - a do tej pory tak się zdarzało - że regulacje i procedury europejskie, które stawiają wysokie wymagania europejskim przedsiębiorcom, firmom, rolnikom, stają się nieuzasadnionym źródłem przewagi rolników, producentów czy przedsiębiorców spoza kontynentu europejskiego, spoza Unii Europejskiej" - wyjaśnił.
"Unia Europejska jest od tego, żeby wspierać swoje firmy i przedsiębiorstwa w ramach zdrowych reguł i sensownych procedur. Ale tak naprawdę, jeśli dziś słyszymy w wielu miejscach w Europie, że to, co jest Unią Europejską w wymiarze gospodarczym, bywa ciężarem dla naszych obywateli i obywatelek, naszych przedsiębiorców, ten stan rzeczy musi się zmienić, nie możemy być jako Europejczycy ofiarami nierównych warunków konkrecji spowodowanych naszymi działaniami" – podkreślił Tusk.
Szefowa KE o Zielonym Ładzie: wsłuchujemy się w uzasadnione obawy polskich rolników
W jego ocenie, "Europa musi stać się synonimem bezpiecznego, konkurencyjnego dla Europejczyków prowadzenia biznesów i przedsiębiorczości". "Dotyczy to zarówno ograniczeń biurokracji i skracanie procederów, jak i polityki polegającej na tym, że jeśli chronimy kogoś, to w pierwszym rzędzie Europę i Europejczyków, a nie ich konkurentów" - wskazał.
Tusk zaznaczył także, że "na Śląsku nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest Zielony Ład". "Każdy, kto zna Śląsk i chociaż przez chwilę oddychał śląskim powietrzem (wie), że kwestia ochrony środowiska i klimatu, sprawiedliwej, ale gruntowej transformacji polskiego przemysłu i energetyki, że to często jest kwestia życia i zdrowia naszych dzieci" - podkreślił.
Zaznaczył, że "nikogo nie musi przekonywać, co znaczy środowisko naturalne i że trzeba zrobić wszystko, żeby środowisko naturalne, nasze zdrowie, generalnie człowieka, jego życie i przyszłość, żeby chronić wszystkimi dostępnymi metodami".
Premier zaznaczył, że "potrzeba ochrona planety w wymiarze globalnym nie może nam zastąpić potrzeby ochrony konkretnego człowieka".
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś