Szefowa KE o Zielonym Ładzie: wsłuchujemy się w uzasadnione obawy polskich rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sonia Otfinowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2024,8:55 Aktualizacja: 07-05-2024,8:57
A A A

Musimy utrzymać obrany kurs - powiedziała PAP szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, pytana o to, jak wyobraża sobie przyszłość Zielonego Ładu, jeśli zostanie wybrana na drugą kadencję. Zaznaczyła jednak, że Komisja wsłuchuje się w "uzasadnione obawy polskich rolników".

Zielona transformacja była jednym z priorytetów obecnej Komisji Europejskiej, jednak część decyzji prowadzących do osiągnięcia unijnych celów środowiskowych spotkała się z niezadowoleniem rolników w wielu krajach Europy, w tym w Polsce.

O konieczności rewizji Zielonego Ładu kilkukrotnie mówił premier Donald Tusk. Podczas marcowej wizyty na Litwie szef polskiego rządu podkreślał, że Europa nie musi być skazana na wojnę domową ekologii z rolnictwem. "Znajdziemy sposób, aby zapisy Zielonego Ładu nie uderzały w interesy dużych grup ludności, nie tylko rolników" - zapowiedział.

von der leyen, debata, ke, komisja europejska

Von der Leyen broniła w debacie wyborczej Europejskiego Zielonego Ładu

Ubiegająca się o drugą kadencję przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w poniedziałek w debacie wyborczej broniła Europejskiego Zielonego Ładu. W jej ocenie nie jest on zagrożeniem dla konkurencyjności europejskiej gospodarki, ale jest do...

Pytana o tę kwestię przez PAP, kandydująca na drugą kadencję szefowa KE Ursula von der Leyen podkreśliła, że Europejski Zielony Ład to strategia wzrostu, która pozwala Unii stworzyć dobre miejsca pracy dla Europejczyków w świecie "zaciekłej konkurencji w dziedzinie czystych technologii".

"Musimy więc utrzymać obrany kurs i w tej kwestii w pełni zgadzam się z moim przyjacielem Donaldem Tuskiem" - wskazała. "Jednocześnie wsłuchujemy się w uzasadnione obawy polskich rolników i podejmujemy odpowiednie działania" - dodała.

Szefowa KE podkreśliła, że Europa już teraz wspiera polskich rolników kwotą 22 mld euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, a "będzie tego jeszcze więcej".

Wśród korzystnych dla rolników decyzji von der Leyen wymieniła m.in. unijne rozporządzenie znoszące obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych, ograniczenie biurokracji oraz większą elastyczność w spełnianiu wymogów środowiskowych.

pis, kaczyński, zielony ład, wybory

Kaczyński: idziemy do Parlamentu Europejskiego, żeby odrzucić Zielony Ład

Idziemy do Parlamentu Europejskiego, żeby odrzucić Zielony Ład - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w sobotę wziął udział w konwencji PiS. Jak przekonywał, Zielony Ład oznacza m.in. wyższe ceny energii, a także wyższe ceny...

"Weźmy małe gospodarstwa rolne o powierzchni poniżej 10 hektarów. To 65 proc. wszystkich rolników w UE. Postanowiłam zwolnić ich z kontroli i kar w zakresie wymogów środowiskowych. To będzie ogromna różnica" - podkreśliła von der Leyen.

Szefowa KE poinformowała przy tym, że Unia prowadzi dialog z rolnikami oraz wszystkim uczestnikami łańcucha rolno-spożywczego, a efekty tych rozmów będą miały bezpośrednie przełożenie na prace w następnej kadencji.

Nie oznacza to jednak rezygnacji z ambicji klimatycznych. "Pracuję i będę nadal pracować z rolnikami i dla rolników, abyśmy wspólnie osiągnęli nasze cele klimatyczne. Młodzi ludzie nigdy by nam nie wybaczyli, gdybyśmy nie zrobili wszystkiego, co w naszej mocy, aby je osiągnąć" - wskazała szefowa KE.

Europejski Zielony ład to unijna strategia będąca odpowiedzią na problemy wynikające ze zmian klimatycznych i degradacji środowiska naturalnego. Jednym z jej założeń jest doprowadzenie tego, by w 2050 r. Unia osiągnęła neutralność klimatyczną. 

Poleć
Udostępnij