Pomoc dla rolników podczas epidemii. MRiRW podaje szczegóły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2020,8:10 Aktualizacja: 14-04-2020,8:14
A A A

Kredyty preferencyjne i przesunięcie unijnych środków z inwestycji na wsparcie gospodarstw - to pomoc dla rolników przewidziana na czas epidemii koronawirusa.

- Epidemia koronawirusa dotyka wszystkie sektory gospodarki, w tym także rolnictwo. Niestety, wcześniej zaplanowane wydatki będą musiały poczekać - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

arimr, pandemia koronawirusa, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa

Dopłaty bezpośrednie 2020. Jest nowy termin składania oświadczeń

Oświadczenie w sprawie dopłat bezpośrednich będzie można złożyć w terminie 15 dni kalendarzowych po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż do ostatniego dnia składania wniosków o przyznanie płatności, czyli do...

Wyjaśnił, że bardzo są zaawansowane rozmowy z Komisją Europejską, aby niewykorzystane do tej pory środki z PROW 2014-2020 przesunąć z inwestycji na bezpośrednie wsparcie dla gospodarstw.

Inną formą pomocy jest udostępnienie rolnikom kredytów preferencyjnych, chodzi o kredyt tzw. klęskowy, pula środków na ten cel wynosi 1 mld złotych.

- Ci rolnicy, którzy mieli oszacowane klęski mogą uzyskać bardzo nisko oprocentowany kredyt na 100 proc. strat, rozliczany w 50 proc. fakturami. Przy czym uwzględnione zostaną zaległe faktury wystawione od czasu wystąpienia klęski - podkreślił polityk.

Dodał, że jeżeli w ciągu kilkunastu dni okaże się, że zainteresowanie tym kredytem jest bardzo duże to pula środków zostanie zwiększona do 2 mld zł.

Resort przypomniał, że uruchomiony został również preferencyjny kredyt klęskowy - inwestycyjny, z którego można sfinansować naprawę zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, uszkodzonych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych, elementów infrastruktury rolniczej oraz zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego i stada podstawowego inwentarza żywego. Ta akcja kredytowa opiewa na 0,5 mld zł.

wegetacja roślin, susza rolnicza, susza hydrologiczna, sebastian szklarek, Wielkopolska Izba Rolnicza

Nie koronawirus, a susza zadusi rolnictwo? Może być rekordowa

Rośliny ozime obecnie wchodzą w okres krytyczny dla potrzeb wodnych, jednak od czterech tygodni nie wystąpiły znaczące opady deszczu - alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza. Dr Sebastian Szklarek uważa, że wszystko wskazuje na to, że w tym roku susza...

- Pod koniec kwietnia, po uzgodnieniach z KE, uruchomimy zostanie kredyt obrotowy już dla wszystkich rolników, nie tylko tych, którzy ponieśli straty klęskowe. Wysokość środków, które będą uruchamiane dla gospodarstw - to ponad 1 mld złotych z dotacją ze środków UE - zapowiedział Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa poinformował również, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinno zakończyć się wypłacanie środków w ramach dopłat bezpośrednich za 2019 r. Do tej pory zrealizowano już ponad 96 proc. wypłat (według unijnych przepisów wypłaty przewidziane są do końca czerwca).

Trwa wypłata środków na zakup kwalifikowanego materiału siewnego. Ok. 50 proc. tej puli już trafiło do rolników, a reszta zostanie wypłacona w pierwszym tygodniu po świętach.

Odnosząc się do bezpośredniej pomocy suszowej, Ardanowski poinformował, że Rada Ministrów podjęła decyzję, że w pierwszych dniach po świętach zostanie wypłaconych 278 mln złotych, które dotrą do 90 tysięcy rolników. Natomiast "większym" rolnikom zostanie wypłacona tylko część środków.

- Na pozostałą część będą musieli zaczekać, niestety konsekwencje koronawirusa ponosimy wszyscy - stwierdził minister.

Zapewnił jednak, że pieniądze nie przepadną, tylko zostaną wypłacone później. Dodał, że Polska, jako jedyny kraj w Europie stosuje bezpośrednią pomoc suszową. Takiego wsparcia nie mają rolnicy w innych krajach UE.
 

Poleć
Udostępnij