Polska pozwana przed Trybunał UE w sprawie zanieczyszczeń powietrza
Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących jakości powietrza. Zbyt wysoki poziom cząstek pyłu w powietrzu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego - ostrzegła Bruksela.
Według KE przez co najmniej 5 ostatnich lat dobowe dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10) były stale przekraczane w 35 z 46 stref jakości powietrza w Polsce. Ponadto w 9 z nich stale przekraczane były również roczne dopuszczalne wartości.
Prezydent podpisał ustawę antysmogową. Będzie czystsze powietrze?
Zanieczyszczenie pyłem PM10 w Polsce jest spowodowane głównie tzw. niską emisją (czyli emisją ze źródeł o wysokości nieprzekraczającej 40 metrów) z ogrzewania gospodarstw domowych. KE uznała, że środki legislacyjne i administracyjne podjęte do tej pory w Polsce w celu ograniczenia tych nieprzepisowych wartości są niewystarczające.
Unijna dyrektywa dotycząca jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy zobowiązuje państwa członkowskie do ograniczenia narażenia obywateli na pył zawieszony. W przepisach ustanowiono roczną dopuszczalną wartość stężenia (40 mikrogramów na metr sześcienny) i dobową (50 mikrogramów/m3), której nie można przekroczyć więcej niż 35 razy w roku kalendarzowym.
W przypadku przekroczenia dopuszczalnych wartości państwa członkowskie muszą przyjąć i wdrożyć plany ochrony powietrza, przewidujące działania pozwalające skrócić do minimum okres przekroczenia pułapów.
Źródłami emisji małych cząstek stałych lub pyłu PM10 (czyli cząstek stałych o średnicy mniejszej niż 10 mikronów) są przemysł, pojazdy, domowe systemy grzewcze i rolnictwo.