Policjanci musieli asystować przy odłowie karpi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2018,9:25 Aktualizacja: 08-12-2018,9:26
A A A

Odłów karpi ze stawu Szperek w Antoninie (powiat ostrowski) spowodował w czwartek kilkugodzinne utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 11. Andrzej Pichet z urzędu gminy Przygodzice, do której należy staw, zapewnił w rozmowie z PAP, że reakcje kierowców były jednak "raczej sympatyczne".

Jak wyjaśnił Pichet - inspektor ds. gospodarki odpadami, kultury fizycznej i sportu w Przygodzicach - ryby ze Szpereka są odławiane raz w roku jesienią, gdy ze względów wodnoprawnych spuszczana jest woda, i wracają do stawu na wiosnę po napełnieniu zbiornika.

sprzedaż żywych karpi, karp, sieci handlowe, święta bożego narodzenia, hodowla ryb, fundacja viva!

Miejsca sprzedaży żywych karpi pod specjalną kontrolą

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt zajął się wytycznymi w sprawie sprzedaży żywych ryb w supermarketach. Chodzi głównie o przedświąteczny handel karpiami. Jak zaznaczali podczas dyskusji przedstawiciele organizacji...
- Być może niektóre z tych karpi trafią na wigilijne stoły, natomiast wartość tej ryby wraca z powrotem do tego zbiornika. To nie jest działalność handlowa - podkreślił inspektor.

W związku z odłowem w czwartek na jednym pasie drogi krajowej nr 11 - o czym informowała też Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - stanął pojazd, który odbierał karpie odławiane ze stawu. Policja na czas odłowu wprowadziła tam ruch wahadłowy.

Zdaniem Picheta reakcje kierowców na tę sytuację były "raczej sympatyczne", a niektórzy chcieli nawet kupić karpie, co jednak nie było możliwe. Odłów rozpoczął się o godz. 8 i zakończył - a wraz z nim utrudnienia - o godz. 14.

Szperek jest jednym z około 70 stawów przygodzickich zasilanych przez Barycz i mniejsze rzeczki, położonych od Przygodzic do Antonina, a karp jest podstawową rybą hodowaną w tych zbiornikach.

Według informacji na portalu gminy Przygodzice od szesnastego wieku stawy wchodziły w skład dóbr przygodzickich, a następnie hrabstwa i ordynacji radziwiłłowskiej. Jak czytamy, Radziwiłłowie w drugiej połowie osiemnastego wieku rozwinęli gospodarkę rybną do poziomu europejskiego, dzięki czemu karpie z Przygodzic były znane również poza Rzeczpospolitą.

Poleć
Udostępnij