Pasieka na dachu otwarta. Można ją zwiedzać
Jest nieduża, ale oryginalnie usytuowana, kolorowa i otwarta dla zwiedzających - Miejska Pasieka Artystyczna w Lublinie już funkcjonuje.
Składająca się z kilku barwnych uli pasieka została ulokowana została na dachu siedziby lubelskiego Centrum Spotkania Kultur. Jej gospodarzem jest Marcin Sudziński, który przekonuje, że takie usytuowanie obiektu dobrze służy pszczołom.
Pszczoły lubią miasto, miasto lubi pszczoły
Podobne pasieki zostały już przetestowane w kilku miastach na świecie, a i w Polsce można je znaleźć. "W ogrodzie na dachu CSK są sprzyjające warunki, gdyż owady znajdą tu sporo pożywienia. W pobliżu znajduje się Ogród Saski, dużo drzew jest też wzdłuż Alei Racławickich i na cmentarzu przy ul. Lipowej" - czytamy w serwisie informacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Projekt związany z pasieką artystyczną wpisuje się w bogate tradycje pszczelarskie regionu. - Jedyna w Europie szkoła, która kształci praktycznie ludzi z branży pszczelarskiej, to Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli, czyli obecnie Zespół Szkół Rolniczych. Myślę, że to nas wręcz obliguje do tego, żeby taka inicjatywa miała mocne oparcie. Na pewno też będzie miał, kto zająć się pasieką od strony merytorycznej - mówił podczas otwarcia obiektu Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa lubelskiego.
Podobno pszczoły przyzwyczaiły się już do swojego nowego domu i nie są groźne dla ludzi. Można je więc odwiedzać. Ogród jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godz. 8-20.
Uruchomienie pasieki ma też przyczyniać się do aktywowania dzieci, młodzieży i dorosłych, by poszerzali horyzonty w dziedzinie ekologii. Dlatego w Centrum Spotkania Kultur odbędą się związane z pszczelarstwem wykłady, projekcje filmów i dokumentów czy warsztaty kulinarne. Co więcej, będzie też można się nauczyć, jak własnoręcznie zrobić ul.