Obszary ochronne wód komplikują działalność rolniczą. Jest na to rada?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-10-2022,9:20 Aktualizacja: 27-10-2022,9:21
A A A

Resort infrastruktury, w związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez środowisko rolnicze, odniósł się do kwestii formy i zakresu ustanawiania obszarów ochronnych głównych zbiorników wód podziemnych (GZWP).

W następstwie sygnałów płynących od gospodarzy samorząd rolniczy wystąpił do tego ministerstwa, bo tworzenie obszarów ochronnych bardzo wpływa na gospodarkę rolną prowadzoną na tych obszarach.

mała retencja, Jan Krzysztof Ardanowski, zatrzymywanie wody na obszarach wiejskich

Deficyt wody coraz bardziej odczuwalny w rolnictwie

Działania, które Polska ma wdrożyć w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, zwiększą wysuszenie gleby - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski, szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, powołując się na opinie...

Tymczasem - jak zauważają rolnicy - obszary te są ustanawiane bez konsultacji z nimi jako właścicielami gruntów oraz ze zrzeszającymi ich izbami rolniczymi.

Resort infrastruktury w odpowiedzi podkreśla, że regulacje i zasady dotyczące ochrony zbiorników wód śródlądowych, w tym głównych zbiorników wód podziemnych, zawarte są w Ustawie z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.

I tak, zgodnie z art. 120 ustawy, ustanawianie obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych służy zapewnieniu odpowiedniej jakości wód ujmowanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia oraz zaopatrzenia zakładów wymagających wody wysokiej jakości, a także ochronie zasobów wodnych.

Dalej, art. 139 Prawa wodnego stanowi o tym, że "obszary ochronne to (…) obszary, na których obowiązują zakazy oraz ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów lub korzystania z wód, w celu ochrony zasobów tych wód przed degradacją". A art. 140 zawiera zamknięty katalog zakazów lub ograniczeń możliwych do wprowadzenia na obszarach ochronnych.

woda dla rolnictwa, Aleksandra Seliga-Piórkowska, zasoby wody w Polsce, Ministerstwo Infrastruktury

Ile wody potrzeba dla rolnictwa?

Na nawodnienia w rolnictwie i leśnictwie oraz napełnianie i uzupełnianie stawów rybnych wykorzystywane jest 9 proc. z całego poboru wody w Polsce. Na ten temat rozmawiano podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi...

Procedura jest - zgodnie z art. 141 ustawy Prawo wodne - taka, że to wojewoda, na wniosek Wód Polskich (a de facto Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej), ustanawia obszar ochronny, w drodze aktu prawa miejscowego, wskazując ograniczenia lub zakazy dotyczące użytkowania gruntów oraz korzystania z wód na terenie obszaru ochronnego oraz granice tego obszaru.

Przy czym wnioski muszą spełniać wymogi formalne, w tym mieć załącznik w postaci dokumentacji hydrogeologicznej. To właśnie na podstawie tej dokumentacji we wniosku proponuje się listę zakazów związanych z użytkowaniem gruntów oraz korzystania z wód na terenie obszaru ochronnego GZWP.
A co z konsultacjami z właścicielami gruntów, w tym przede wszystkim rolnikami?

- Wniosek o ustanowienie obszaru ochronnego GZWP w następnym kroku zostaje złożony zgodnie z procedurą określoną w Ustawie Prawo wodne w tym zakresie. Ustawa nie przewiduje konsultacji społecznych ani innej formy opiniowania czy uzgadniania treści wniosku z właścicielami gruntów - wskazuje Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury.

Jednocześnie zapewnia, że zarówno dyrektorzy RZGW i wojewodowie, w związku z procedowanymi wnioskami o ustanowienie obszaru ochronnego GZWP informują pisemnie lub w formie spotkań o planowanych działaniach związanych z ustanowieniem obszaru ochronnego przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz izb rolniczych.
 

Poleć
Udostępnij