Obrońcy praw zwierząt chcą wykupić konie na "Wstępach"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2017,9:00 Aktualizacja: 06-03-2017,11:10
A A A

Organizacje broniące praw zwierząt zapowiedziały wykup koni podczas Jarmarku Końskiego "Wstępy", który rozpoczął się w poniedziałek w Skaryszewie (Mazowieckie). Chcą ocalić konie, które - ich zdaniem - mogłyby zostać sprzedane na mięso. Pieniądze pochodzą z publicznej zbiórki.

Skaryszewskie "Wstępy" to największa taka doroczna impreza w Polsce i w Europie. Burmistrz miasta Ireneusz Kumięga podkreśla jednak, że czasy, kiedy handlowano ponad tysiącem koni to już przeszłość. Według niego na targi przywożonych jest z roku na rok coraz mniej zwierząt.

konie, ubezpieczenie konia, koń, ubezpiecz konia, Concordia Ubezpieczenia

Ile tak naprawdę kosztuje ubezpieczenie konia?

Ubezpieczenie koni staje się coraz bardziej popularne na polskim rynku. Właściciele koni zabezpieczają się w ten sposób przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń losowych związanych z ich posiadaniem - chorobami, kontuzjami...

Organizatorzy podają, że z ewidencji paszportów koni sprawdzanych przy wjeździe na jarmark wynika, iż 40 proc. zwierząt (około 150-160) stanowią konie ras szlachetnych, rasy huculskiej, koniki polskie, kuce. Natomiast ok. 60 proc. to klacze, ogiery, wałachy i źrebięta ras zimnokrwistych oraz konie w typie zimnokrwistym i pogrubionym.

Takich ciężkich koni roboczych i pociągowych jest zatem ok. 240-250 sztuk. To właśnie ta grupa koni budzi największe emocje organizacji walczących o prawa zwierząt. Według ich statystyk do Skaryszewa przyjeżdża więcej koni niż podają organizatorzy - około 700 i zdecydowana większość z nich trafia do rzeźni, głównie we Włoszech, gdzie konina jest cenionym mięsem.

Obrońcy praw zwierząt od lat przyjeżdżają na "Wstępy" w Skaryszewie i przyglądają się handlowi końmi. W tym roku zapowiedzieli wykup zwierząt, które - w ich ocenie - mogłyby być sprzedane na mięso. Publiczną zbiórkę pieniędzy na ten cel prowadzi m.in. Fundacja Tara-Schronisko dla koni. Do niedzieli udało jej się uzbierać ponad 320 tys. zł.
Dni Konia Arabskiego, pride of poland, janów podlaski, aukcja koni, anr

MTP ponownie pomogą zorganizować Święto Konia Arabskiego

W czwartek została podpisana umowa między państwowymi stadninami koni arabskich czystej krwi a Międzynarodowymi Targami Poznańskimi na organizację Święta Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. - Dobrze się stało, że Targi są ponownie technicznym...

- Chcemy sprawić, że w tym roku tiry jadące do rzeźni wyjadą ze Skaryszewa puste - mówi prezes Tary Scarlett Szyłogalis. Dodaje, że obrońcy praw zwierząt od lat walczą o zmianę przepisów. Ich zdaniem koń powinien być przez polskie prawo traktowany jako zwierzę towarzyszące człowiekowi. - Taki zapis wiązałby się z zakazem hodowli koni na rzeź i ich wywozem z Polski - podkreśla Szyłogalis.

Polska jest trzecim (po Włoszech i Hiszpanii) producentem mięsa końskiego w Europie. Pogłowie koni jest szacowane na ok. 220 tys. sztuk. W tym roku organizatorzy "Wstępów" wprowadzili zmianę formuły obrotu końmi. To efekt m.in. konsultacji z hodowcami.

W pierwszym dniu targów ma się odbywać handel wyłącznie ciężkimi końmi roboczymi i pociągowymi, czyli z ras zimnokrwistych oraz w typie zimnokrwistym i pogrubionym. Na drugi dzień wyznaczono handel końmi ras szlachetnych, rasy huculskiej, konikami polskimi i kucami.

Co roku dwudniową imprezę odwiedza ok. 10 tys. osób. O porządek i bezpieczeństwo na terenie jarmarku oraz na drogach dojazdowych dbają służby porządkowe, policjanci i strażacy OSP. W pełnej gotowości są też służby weterynaryjne. Jak informuje z-ca mazowieckiego lekarza weterynarii Stanisław Tęsiorowski, podczas targów pracować ma 40 weterynarzy.

Poleć
Udostępnij