Niskie ceny skupu porzeczek czarnych
Przeciętna cena skupu porzeczek czarnych do mrożenia w dn. 06-07 lipca br. wyniosła 0,60 zł/kg (loco zakład) i była zbliżona do poziomu oferowanego w analogicznym okresie przed rokiem (0,57 zł/kg), jak wynika z danych IERiG Z-PIB (monitoring cen Ministerstwa Rolnictwa).
Już drugi rok z kolei rok ceny skupu tych owoców nie przekraczają poziomu 1 zł/kg. Wcześniej podobnie niski poziom cen obserwowany był w 2006 roku, kiedy średnia cena skupu porzeczek czarnych ukształtowała się na poziomie 0,68 zł/kg. Przyczyną spadku cen, według przedstawicieli branży przetwórczej, są wysokie zapasy mrożonych czarnych porzeczek i koncentratu porzeczkowego, a także słaby popyt na przetwory na rynku Unii.
Czarna porzeczka w skupie za bezcen. Plantatorzy mają dość i protestują
Dla porównania w 2014 roku, według Stowarzyszenia, produkcja w Polsce ukształtowała się na poziomie 90 tys. t (The IBA Global Blackcurrant Annual Production Report), czyli była o 12,5% wyższa od prognozowanej w tym roku.
Jeśli chodzi o eksport polskich mrożonych porzeczek czarnych, w okresie od lipca 2014 r. do marca 2015 r. ukształtował się on na poziomie 21,2 tys. t. i był zaledwie o 0,9% niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem (dane Eurostatu).
Plantatorzy czarnej porzeczki zablokowali ważną drogę krajową
Wynikał on przede wszystkim ze spadku krajowej produkcji mrożonych porzeczek. Warto jednak zauważyć, że dynamika zmniejszenia eksportu była znacznie niższa od dynamiki spadku produkcji tych owoców w Polsce w 2014 r., zarówno w odniesieniu do danych prezentowanych przez GUS (-18%), jak też IBA (-14%).
Ceny w skupie do przetwórstwa teoretycznie powinny być wspierane sytuacją cenową na rynku przetworów m.in. porzeczki mrożonej. Według danych Foodnews, cena porzeczek mrożonych z Polski średnio w pierwszej połowie lipca kształtowała się na poziomie 0,70 euro/kg i była o 0,2 euro wyższa niż w analogicznym okresie w roku poprzednim (wzrost o 40% r/r). Analitycy BGŻ BNP Paribas prognozują, że kolejny już sezon braku opłacalności produkcji porzeczek świeżych może oznaczać zmiany w powierzchni upraw tych owoców w latach kolejnych, zmierzające w kierunku jej ograniczania.