Nieprawidłowości przy prywatyzacji CIECH. W akcji CBA
Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu zatrzymali 6 osób biorących udział w procesie prywatyzacji przedsiębiorstwa CIECH. To lider polskiego rynku chemicznego, produkujący m.in. dodatki do pasz i środki ochrony roślin.
Wśród zatrzymanych m.in. w Warszawie, w Łodzi i w Krakowie byli: wiceminister skarbu z lat 2012-2014 nadzorujący tę prywatyzację, ówcześni radca ministra, dyrektor i główny specjalista z ministerstwa skarbu oraz dwaj eksperci firmy finansowej, która sporządzała wycenę spółki.
CBA i ARiMR nie odpuszczają. Śledczy znów zajmą się grupami producenckimi
"Śledztwo dotyczy sprawy niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa, w związku ze zbyciem przez Skarb Państwa w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji CIECH za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach" - podało CBA.
Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Ze względu na jego dobro, nie udziela ona szczegółowych informacji o tej sprawie.
CBA: wyłudzono miliony z ARiMR
"W wyniku tego nie sporządzono rzetelnej wyceny wartości akcji oraz poświadczono nieprawdę w dokumentach, stanowiących podstawę do podjęcia przez ministra skarbu państwa decyzji o sprzedaży akcji na rzecz spółki KI Chemistry" - poinformowała katowicka prokuratura.
We wtorek wystosowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie byłego wiceministra oraz jeszcze jednego byłego urzędnika ministerstwa. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze - poręczenia majątkowe w wysokości od 50 do 150 tys. zł.
Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty zatrzymany przez CBA
CIECH wydał oświadczenie, że całe wydarzenie (zatrzymania dokonane przez CBA) pozostaje bez związku z jego bieżącą działalnością biznesową. Spółka podkreśliła, iż była przedmiotem, a nie stroną transakcji.
"Sprzedaż akcji CIECH S.A. odbyła się w drodze najbardziej transparentnego procesu zmiany kontroli na rynku kapitałowym, jakim jest odpowiedź na publiczne wezwanie do sprzedaży akcji. Proces przebiegł w ściśle wyznaczonych ramach prawnych, a wszyscy zainteresowani mieli bieżący dostęp do informacji o jego przebiegu" - brzmi stanowisko.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl