Na Żuławach chcą ocalić lokalne historyczne drzewa owocowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2015,12:15 Aktualizacja: 26-11-2015,12:54
A A A

Działające na Żuławach organizacje prowadzą projekt, który ma ocalić lokalne historyczne odmiany drzew owocowych. Inwentaryzują istniejące historyczne sady, rozdają do zasadzenia drzewka lokalnych dawnych odmian i organizują konkurs na potrawy z owocami.

Projekt realizowany jest przez Klub Nowodworski i Salwinia Ekoklub. Jesienią członkowie tych organizacji z pomocą Ryszarda Rawskiego, eksperta z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie przeprowadzili pierwszą inwentaryzację żuławskich historycznych drzew owocowych.

Jak powiedział PAP jeden z uczestników projektu Dominik Sudoł, dotąd dokonano oględzin drzew rosnących w 26 lokalizacjach. - Część z nich zgłosili nam mieszkańcy odpowiadając na nasz apel, ale większość znajdowaliśmy sami jeżdżąc po terenie i rozmawiając z ludźmi - wyjaśnił.

Farma Wiatrową Nowotna, taiga mistral, żuławy

Na Żuławach otwarto wartą setki milionów farmę wiatrową

Farmę Wiatrową Nowotna otwartą na Żuławach tworzy 20 turbin o łącznej mocy 40 MW. Inwestycja warta 273 mln zł została przeprowadzona przez hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral, który wspomógł finansowo Bank Ochrony...

Dodał, że na stanowiskach, które odwiedzono, rozpoznano w sumie 57 odmian drzew owocowych, w tym 42 odmiany jabłoni, 13 odmian grusz i dwie odmiany śliw. Badacze spotkali też wiśnie, czereśnie, orzechy włoskie i leszczynę. - Natrafiliśmy również na 22 drzewa, które nie miały owoców i nie udało nam się ustalić, jakiej są odmiany - powiedział Sudoł.

Wyjaśnił, że wśród zinwentaryzowanych jabłoni, najczęściej spotykanymi odmianami były Kronselska, Oliwka Żółta, Blutroter Gravensteiner i Ananas Berżenicki. Z kolei wśród grusz najczęściej odnotowanymi w spisie były: Faworytka (Klapsa), Bera Hardy i Konferencja.

Natrafiono też na kilka bardzo rzadkich, być może występujące tylko na Żuławach, odmian jabłoni, w tym Ernst Bosch czy Pommerscher Kruemschtiel, a także równie rzadką gruszę odmiany Madame Verte. Niespodzianką była grusza odmiany Langbirne, którą ekspert z PAN, zajmujący się od około 20 lat inwentaryzacji w różnych zakątkach Polski, spotkał po raz pierwszy.

W kolejnych latach żuławscy działacze chcieliby uzupełniać spis umieszczając w nim kolejne sady czy skupiska drzew owocowych. Drzewa, które już znalazły się w spisie, liczą sobie około 70-100 lat. Przy ewentualnych kolejnych inwentaryzacjach możliwe będzie obserwowanie ich rozwoju, bo badacze zmierzyli obwód pnia większości z nich (wahał się on między 130 a 285 centymetrów).

Poza inwentaryzacją, projekt mający na celu ocalenie żuławskich historycznych odmian drzew owocowych, przewiduje także nasadzenia młodych drzewek tych odmian.
Organizatorzy przedsięwzięcia czekają na zgłoszenia od osób prywatnych, instytucji, szkół, organizacji społecznych itp., które chciałyby zasadzić drzewka na swoim terenie i zaopiekować się nimi. Szczegóły projektu można znaleźć na stronie klubnowodworski.pl

Poleć
Udostępnij