MRiRW bierze się za definicję rolnika aktywnego. Rewolucja w przyznawaniu dopłat?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2024,11:15 Aktualizacja: 23-12-2024,12:05
A A A

Rozpoczynamy powszechne konsultacje w zakresie zmiany definicji rolnika aktywnego zawodowo – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Prace nad zmianą tej definicji trwają - jak podkreślił resort – w konsekwencji licznych postulatów i wniosków ze strony zarówno indywidualnych rolników, jak i izb rolniczych oraz innych organizacji rolniczych.

Katalog rolników aktywnych

„Celem tych prac jest wypracowanie takich rozwiązań, które w wystarczającym stopniu będą ukierunkowywać wsparcie na osoby faktycznie wykonujące działalność rolniczą, a jednocześnie będą jak najmniej uciążliwe dla rolników. Planuje się, że w pierwszej kolejności ustanowiony zostanie katalog rolników, których działalność pozwala automatycznie uznać ich za rolników aktywnych – np. rolnicy posiadający zwierzęta lub otrzymujący płatności związane z produkcją” – wskazało w komunikacie MRiRW.

Zastrzegło, że w przypadku pozostałych rolników konieczne będzie opracowanie sposobu postępowania w celu udokumentowania  działalności rolniczej (np. na podstawie ponoszonych kosztów lub osiąganych przychodów).

dopłaty dla prawdziwych rolników, KRIR, Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników. Przepisy trzeba doprecyzować

Przyjęta definicja aktywnego rolnika nie wyklucza ze wsparcia osób nieprowadzących de facto działalności rolniczej. Gdyby przepisy były precyzyjne, mogłyby stanowić sito ograniczające dopłaty dla "papierowych" gospodarzy. Temat...

Zmiana warunków wsparcia

„Z uwagi na to, że zmiana definicji rolnika aktywnego zawodowo będzie istotną zmianą warunków przyznawania wsparcia bezpośredniego, niezbędne jest przeprowadzenie szerokich konsultacji w tym zakresie. Już w styczniu 2025 r. planowany jest cykl spotkań z udziałem różnych środowisk poświęcony tej tematyce” – przekazał resort rolnictwa.

Będą spotkania konsultacyjne

Podał też opracowany harmonogram konsultacji, który wygląda tak:

  • 8 stycznia 2025 r. – spotkanie z przedstawicielami samorządu rolniczego, związków i organizacji rolniczych,
  • 13 stycznia 2025 r. – spotkanie z przedstawicielami jednostek doradczych i naukowych,
  • 15 stycznia 2025 r. – spotkanie w Centrum Dialogu Społecznego z uczestnikami spotkań z dnia 29 lutego i 9 marca br.

„Celem prowadzonych konsultacji będzie wypracowanie zmian Planu Strategicznego WPR, które następnie zostaną przedstawione Komisji Europejskiej do akceptacji” – podsumowało ministerstwo.

Poleć
Udostępnij