Minister Siekierski: w naszym interesie jest przygotowanie nowych krajów do akcesji do UE
W interesie Unii Europejskiej i Polski leży pomoc w przygotowaniach takich krajów, jak Ukraina i Mołdawia, do akcesji do UE. Jesteśmy kompetentni i mamy doświadczenia w tym zakresie – przekonywał w czwartek w Krakowie minister Czesław Siekierski.
Podczas konferencji prasowej w Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zwrócił uwagę na realizowany obecnie w Małopolsce projekt "Szkoła letnia dla przedstawicieli administracji Mołdawii i Ukrainy". Celem jest dzielenie się z partnerami z tych krajów doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego oraz zaprezentowanie efektów transformacji polskiego rolnictwa w trakcie 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Setki milionów euro z budżetu rolnego UE trafią na Ukrainę? FBZPR bije na alarm
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że przedstawiciele Polski, zabiegając o jej członkostwo w europejskich strukturach, brali udział w podobnych szkoleniach, a dziś mogą dzielić się swoim doświadczeniem.
"Mamy ten czas naszej obecności w Unii - 20 lat, obserwacje, doświadczenia, analizę tego, co się dzieje w UE. Stąd uważamy, że (…) w interesie naszym, w interesie Unii Europejskiej, Polski, jest przygotowanie nowych krajów do akcesji w sposób bardzo poprawny, kompetentny. Mamy predyspozycje, jesteśmy kompetentni i mamy doświadczenia w tym zakresie" – powiedział Siekierski.
Jak dodał, jest to "naszym obowiązkiem wobec bezpośredniego sąsiada, jakim jest Ukraina i dalszego - Mołdawii".
Uczestniczący w tzw. szkole letniej przedstawiciele różnych obszarów administracji rolnej Ukrainy i Mołdawii biorą udział w spotkaniach z polskimi ekspertami i przedstawicielami sektorów związanych z rolnictwem. Rozmowy dotyczą m.in. funkcjonowania na wspólnym europejskim rynku i korzystania ze środków unijnych.
Siekierski: pomoc dla Ukrainy nie może się odbywać kosztem krajów przygranicznych
Siekierski zaznaczył, że wejście do Unii to, obok korzyści, także duże wyzwania i zwrócił uwagę na konieczność wdrożenia porządku prawnego, instytucjonalnego UE.
"Ten cały cykl ma posłużyć wsparciu procesu przygotowania, a nam zależy na dobrym przygotowaniu, także na pokazaniu złożoności" – zaznaczył.
"Wiemy, że Ukraina jest w stanie wojny, ale jednocześnie szeregu reform gospodarczych czy w zakresie wymiaru sprawiedliwości dokonuje, także w obszarze bezpieczeństwa żywności, produkcji, handlu, wymiany. Najważniejsze, to wiedzieć jak" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Projekt realizowany jest w Małopolsce we współpracy z krakowskim oddziałem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś