Minister rolnictwa ma nowe pomysły na walkę z suszą
Wody Polskie we współpracy z ministrem środowiska będą realizowały programy retencji wód w Polsce na każdym poziomie, czy to w odkrytych i zamkniętych systemach melioracyjnych, czy poprzez podpiętrzanie jezior i stawów - zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Omawiając kłopoty związane z suszą przed posłami z sejmowej komisji rolnictwa, podkreślił, że działania w kierunku retencji zawsze powodują, iż susza nie jest taka dokuczliwa.
Woda ze zbiorników i cieków, starannie zatrzymywana - paruje, a ponadto może być wykorzystywane na potrzeby nawodnieniowe w rolnictwie.
Ich susza dotknęła najbardziej
Jak zastrzegał, wodociągi maja przecież przed rolnictwem pierwszeństwo, bo to woda bezpośrednio dla ludzi. Dlatego jego zdaniem trzeba pozyskiwać wodę przed wszystkim ze zbiorników powierzchniowych, odtworzyć je, żeby ta woda została zatrzymana i wówczas można stosować systemy nawodnieniowe.
W opinii szefa resortu rolnictwa na potrzeby gospodarzy można też wykorzystywać już istniejące akweny.
Naukowcy szukają sposobów na suszę i modyfikują nasiona
Nie ukrywał jednocześnie, że program przeciwdziałaniu suszy i poprawy żyzności polskich gleb będzie realizowany przez wiele lat. Natomiast jego założenia będą przygotowane w krótkim czasie.
Minister poprosił też publicznie wszystkich, którzy mają odpowiednią wiedzę, kompetencje czy możliwości decyzyjne, żeby się zaangażowali w proces uniezależnienia polskiego rolnictwa od warunków przyrodniczych.
Przybywa gospodarstw poszkodowanych przez suszę. I rosną straty
O tym, że retencja ma duży sens, przekonują też leśnicy. Na administrowanych przez nich terenach coraz częściej można zauważyć małe stawy, sadzawki, podpiętrzoną wodę w korytach małych rzek, zastawki na leśnych strumykach czy też rowach melioracyjnych.
"Jednym ze 177 nadleśnictw, które włączyło się w projekt małej retencji, jest Nadleśnictwo Lębork (RDLP w Gdańsku). Tam, niedaleko Leśniczówki Strzeszewo, utworzono zbiornik retencyjny. Dzięki sztucznie zgromadzonej wodzie, w najbliższej okolicy wstąpiło więcej życia" - czytamy w serwisie informacyjnym Lasów Państwowych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś